Euro 2020. Italia-Austria, rezultat FINAL

EURO 2020. Italia - Țara Gailor LIVE text - Rezultat final

Italia s-a calificat în sferturile Campionatului European de Fotbal după ce în optimi a învins Austria. În al doilea meci de sâmbătă, de la turneul final, Italia a înscris golurile victoriei în prelungiri.

Partida din optimile Campionatului European de Fotbal s-a disputat pe stadionul Wembley din Londra.

Italia a câștigat, scor 2-1, prin golurile înscrise în prelungiri de Chiesa, minutul 95, și Pessina, minutul 104. Austriacul Kalajdzic a marcat în minutul 114, dar Austria nu a putut să egaleze la finalul prelungirilor.

Italia a avut o bară, prin Ciro Immobile (32).

Selecţionerul echipei de fotbal a Italiei a efectuat nu mai puţin de şapte schimbări faţă de formula aliniată contra Ţării Galilor pentru meciul cu Austria, care are loc sâmbătă seara, la Londra, în optimile de finală ale EURO 2020.

Roberto Mancini se bazează în principal pe echipa aliniată î primele meciuri din grupă, cu Turcia şi Elveţia, cu menţiunea că Verratti a fost preferat lui Locatelli, iar Acerbi a intrat în locul accidentatului Chiellini.

În schimb, Austria începe cu acelaşi unsprezece din meciul cu Ucraina (1-0).

Echipele de start:
Italia: 21. Gianluigi Donnarumma - 2. Giovanni Di Lorenzo, 19. Leonardo Bonucci (căpitan), 15. Francesco Acerbi, 4. Leonardo Spinazzola - 18. Nicolo Barella, 8. Jorginho, 6. Marco Verratti - 11. Domenico Berardi, 17. Ciro Immobile, 10. Lorenzo Insigne. Selecţioner: Roberto Mancini.
Rezerve: 1. Salvatore Sirigu, 26. Alex Meret - 5. Manuel Locatelli, 9. Andrea Belotti, 12. Matteo Pessina, 13. Emerson, 14. Federico Chiesa, 16. Bryan Cristante, 20. Federico Bernardeschi, 22. Giacomo Raspadori, 23. Alessandro Bastoni, 25. Rafael Toloi.

Austria: 13. Daniel Bachmann - 21. Stefan Lainer, 3. Aleksandar Dragovic, 4. Martin Hinteregger, 8. David Alaba (căpitan) - 23. Xaver Schlager, 10. Florian Grillitsch - 24. Konrad Laimer, 9. Marcel Sabitzer, 19. Christoph Baumgartner - 7. Marko Arnautovic. Selecţioner: Franco Foda.
Rezerve: 1. Alexander Schlager, 12. Pavao Pervan - 2. Andreas Ulmer, 5. Stefan Posch, 6. Stefan Ilsanker, 11. Michael Gregoritsch, 14. Julian Baumgartlinger, 15. Philipp Lienhart, 16. Christopher Trimmel, 17. Louis Schaub, 18. Alessandro Schoepf, 25. Sasa Kalajdzic.