Cupa Davis: România-Belarus, 1-1. Marius Copil a pierdut

Marius Copil

Tenismanul român Marius Copil a fost învins de Egor Gherasimov cu 6-3, 6-4, 6-4, vineri, la Minsk, iar echipele României și Belarus sunt la egalitate, 1-1, după prima zi a confruntării din primul tur al Grupei I valorice a zonei Europa-Africa a Cupei Davis.

Gherasimov s-a impus într-o oră și 41 de minute, la capătul unui meci în care românul nu și-a creat nicio șansă de break.

În primul set, Gherasimov (24 ani, 341 ATP) a rupt echilibrul la 3-2 pentru el, reușind un break, iar apoi s-a desprins la 5-2, încheind cu 6-3.

În setul al doilea, Gherasimov reușit break-ul la 2-2, luând setul cu 6-4. În setul al treilea, belarusul a început cu break și a reușit să își păstreze avantajul creat până la final, încheind setul și meciul cu 6-4, conform Agerpres.