Urmărește emisiunea live

Craiova - CFR rezultat. Meci pentru Champions League în Bănie

Craiova - CFR Cluj, ora 21:00, este derby-ul etapei a 23-a.

Craiova - CFR Cluj rezultat 2-0

Universitatea Craiova a învins liderul CFR Cluj cu scorul de 2-0 (1-0), duminică seara, pe Stadionul Ion Oblemenco, într-un meci din etapa a 23-a a Ligii I de fotbal. Universitatea a deschis scorul în min. 14, prin Andrei Cristea (14), din pasa lui Valentin Mihăilă, la prima sa reuşită în tricoul echipei din Bănie. Campioana a dominat prima repriză şi a ratat ocazii bune de gol prin Adrian Păun (22), Alex Ioniţă (28) şi Damjan Djokovic (38). Craiovenii au jucat mult mai bine după pauză, iar Mihăilă a fost aproape de majorarea scorului (52). Gazdele au reuşit în cele din urmă să mai marcheze o dată, prin bosniacul Elvir Koljic (78), după degajarea portarului Mirko Pigliacelli. Koljic a mai avut şansa de a înscrie (90+4), dar şutul său a fost prins de Arlauskis.

Lovitura de start a fost dată de fostul căpitan al Universităţii, Alexandru Mitriţă, transferat în această iarnă la New York City FC. Mitriţă i-a predat şi banderola de căpitan lui Nicuşor Bancu. Spectatorii au fost avertizaţi în mai multe rânduri în acest meci să nu mai folosească dispozitive cu laser. Arbitrul asistent Sebastian Eugen Gheorghe a fost lovit în cap de un obiect aruncat din tribună în repriza secundă, dar meciul a continuat.

Final de meci!

Repriza a doua

min. 76: GOOOOOOOL CRAIOVA! Elvir Koljic a dublat avantajul oltenilor. Mingea i-a venit de la portarul clujean Pigliacelli. 2-0 pentru olteni

min. 52: Mihăilă a ratat o ocazie mare, după o fază foarte frumoasă.

min. 46: A început repriza

Pauză

Scorul este 1-0 pentru olteni la sfârșitul reprizei întâi. Golul a fost marcat în min. 14 de proaspăt transferatul Andrei Cristea.

Echpele de start

Craiova: Pigliacelli - Bancu, Kelic, Ferreira, Martic - Cicaldau, Mateiu - Mihaila, Andrei Cristea, Meza Colli - Koljic
Rezerve: Popescu, Donkor, Dimitrov, Briceag, Fedele, Nuno Rocha, Barbut

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Vinicius, Lang, Camora - Ionita, Djokovic, Culio - Paun, Omrani, Deac
Rezerve: Ganea, Costache, Petrila, Hoban, Peteleu, Muresan, Jesus Fernandez

Craiova - CFR Cluj, ora 21:00, este derby-ul așteptat al etapei a 23-a în Liga 1. Meciul joacă cu casa închisă.