Calificări EURO 2020 - Rezultate în primele meciuri oficiale

Olanda, Croaţia şi Belgia au debutat cu dreptul în preliminariile EURO 2020 la fotbal.

Preliminariile EURO 2020 la fotbal au început, joi, când au avut primele nouă meciuri oficiale.

Olanda a surclasat Belarus cu 4-0, prin dubla lui Depay şi reuşitele lui Wijnaldum şi van Dijk. Vicecampioana mondială Croaţia a câştigat cu emoţii în faţa modestei formaţii a Azerbaidjanului, cu 2-1, după ce oaspeţii au deschis scorul prin Şeidaev (19). Barisic a restabilit egalitatea înainte de pauză (44), iar Andrej Kramaric a adus victoria prin golul semnat în min. 79.

Belgia a întrecut Rusia cu scorul de 3-1, prin golul lui Tielemans şi dubla lui Eden Hazard, golul ruşilor fiind realizat de Denis Cerîşev. Polonia a obţinut singura victorie din deplasare, 1-0 cu Austria, prin golul lui Piatek. Fundaşul Adam Lang, de la CFR Cluj, a jucat 81 de minute pentru Ungaria, învinsă de Slovacia cu 2-0.

Rezultate preliminarii UERO 2020:

Grupa C

Irlanda de Nord - Estonia 2-0 Au marcat: Niall McGinn 56, Steven Davis 75 - penalty.
Olanda - Belarus 4-0 Au marcat: Memphis Depay 1, 55 - penalty, Georginio Wijnaldum 21, Virgil van Dijk 86.

Grupa E

Croaţia - Azerbaidjan 2-1 Au marcat: Borna Barisic 44, Andrej Kramaric 79, respectiv Ramil Şeidaev 19.
Slovacia - Ungaria 2-0 Au marcat: Ondrej Duda 42, Albert Rusnak 85.

Grupa G

Austria - Polonia 0-1 A marcat: Krzysztof Piatek 69. Macedonia de Nord - Letonia 3-1 Au marcat: Ezgjan Alioski 11, Eljif Elmas 29, 90+1, respectiv Vjaceslavs Isajevs 87. Cartonaş roşu: Andrejs Ciganiks (Letonia, 90).
Israel - Slovenia 1-1 Au marcat: Eran Zahavi 55, respectiv Andraz Sporar 48.

Grupa I

Kazahstan - Scoţia 3-0 Au marcat: Iuri Perţuh 6, Ian Vorogovski 10, Baktior Zainutdinov 51.
Cipru - San Marino 5-0 Au marcat: Pieros Sotiriou 19 - penalty, 23 - penalty, Ioannis Kousoulos 26, Georgios Efrem 31, Konstantinos Laifis 56.
Belgia - Rusia 3-1 Au marcat: Youri Tielemans 14, Eden Hazard 45 - penalty, 88, respectiv Denis Cerîşev 14.