Belgia - Italia, "finala" din sferturi la EURO 2020. LIVETEXT. REZULTAT FINAL

Sursa: Pixabay

Belgia şi Italia joacă în sferturi la EURO 2020. Meciul este capul de afiş al acestei faze a competiţiei, ambele echipe fiind printre favoritele la câştigarea trofeului.

Italia învinge Belgia, scor 2-1, într-un meci extrem de spectaculos.

Belgia - Italia, repriza secundă

FINAL

Min 84: Jeremy Doku driblează 3 italieni, dar trage peste poartă.

Min 70: Courtois respinge fantastic un şut trimis de Insigne.

Min 66: Spinazzola ratează o mare ocazie pentru Italia. Putea face 3-1, dar a trimis pe lângă.

Min 61: Spinazzola se opune la şutul din apropierea al lui Lukaku. Mare ocazie pentru Belgia.

Min 47: Chiesa şutează de la marginea careului, dar mingea se duce pe lângă poartă.

Min 45: Începe repriza a doua.

Belgia - Italia, prima repriză

PAUZĂ

Min 47: GOOOOOOOOOOOOL BELGIA. Lukaku reduce din diferenţă înainte de pauză din penalty.

Min 45: E PENALTY pentru BELGIA. Intervine VAR, dar decizia rămâne.

Min 44: GOOOOOOOOOOOOOOOOOL ITALIA. Insigne îl învinge pe Courtois cu un şut superb de la 18 metri.

Min 41: Chiesa trage de la distanţă, dar mingea se duce pe lângă poartă.

Min 35: Jorginho, aproape de un autogol de la mijlocul terenului. Pasa sa l-a surprins pe Donnaruma, dar mingea s-a dus pe lângă poartă.

Min 32: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL ITALIA. Fază încâlcită, dar până la urmă Barella trage la poarta lui Courtois din careu şi îl învinge.

Min 27: Insigne trage peste poartă de la marginea careului.

Min 26: Fază superbă de contraatac a Belgiei, finalizată cu un şut cu mult efect al lui Lukaku, dar Donnaruma este la post.

Min 22: Insigne cade în careu, dar nu se dă nimic.

Min 15: VAR anulează golul Italiei.

Min 14: GOOOOOOOOOOOOOOL ITALIA. Leonardo Bonucci deschide scorul pentru Squadra Azzura.

Min 6: Donnaruma prinde şutul lui Doku.

Min 3: Belgia începe tare. Donnaruma respinge cu piciorul o minge grea.

Min 1: A început meciul.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 22 ori până acum, iar Italia a câştigat 14 dueluri.

Echipele:

Belgia: Courtois - Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen - Meunier, Witsel, Tielemans, T.Hazard - De Bruyne, Doku - Lukaku

Rezerve: Kaminski, Sels, Boyata, Carrasco, Mertens, Denayer, Dendoncker, Benteke, Chadli, Batshuayi, Trossard, Praet

Italia: Donnarumma - Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola - Barella, Jorginho, Verratti - Chiesa, Immobile, Insigne

Rezerve: Sirigu, Meret, Locatelli, Belotti, Berardi, Pessina, Emerson, Acerbi, Cristante, Bernardeschi, Bastoni, Toloi