Angajatorul îţi poate impune să îţi iei concediu fără plată în această perioadă?

În contextul crizei provocate de coronavirus, cititorii DC News întreabă dacă angajatorul poate obliga un salariat să intre în concediu fără plată. 

Răspunsul vine din Codul Muncii care prevede, la art.153: 

Concediul fără plată se acordă:

1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.

(2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern. 

În plus, tot Codul Muncii spune, la art.54: 

Art. 54. [suspendarea prin acordul părţilor]

Contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părţilor, în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale.

Interpretarea juriştilor este următoarea: Un angajatorul nu poate trimite un salariat în concediu fără plată fără acordul celui din urmă. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

Ultimele materiale video - DCNewsTV.ro

Te-ar putea interesa

Cele mai noi știri

Cele mai citite știri

DC Media Group Audience

Copyright 2024 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate. DCNews Proiect 81431.

Comandă acum o campanie publicitară pe acest site: [email protected]


cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel