Cele mai citite

Ministerul Finanţelor a atras, joi, 702,3 milioane de lei de la bănci, la un randament de 4,02% pe an

Ministerul Finanţelor a atras, joi, 702,3 milioane de lei de la bănci, la un randament de 4,02% pe an

 Ministerul Finanţelor Publice (MFP) a împrumutat, joi, 702,3 de milioane de lei de la bănci, printr-o emisiune de obligaţiuni de stat tip benchmark cu o maturitate reziduală de 79 de luni, la un randament mediu de 4,02% pe an, potrivit datelor transmise de Banca Naţională a României (BNR).

 Valoarea nominală a emisiunii de joi a fost de 500 de milioane de lei, iar băncile au subscris 1,237 miliarde de lei. Vineri este programată o licitaţie suplimentară prin care statul vrea să atragă încă 75 de milioane de lei la randamentul stabilit joi. 

Sursa: agerpres

Fiți la curent cu ultimele noutăți.

Urmăriți DCNews și pe Google News

Adaugă comentariu

0 caractere :: Număr maxim de caractere 1000

* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate

Citește mai multe din Economie
Citește mai multe din Economie
SONDAJ DE OPINIE
Închide
Sondajul momentului: Trece Guvernul Veștea astăzi de votul Parlamentului?
Da
Nu
Trimite răspunsul
x close