Cele mai citite

Google şi Apple au bătut palma. Răspândirea COVID-19, urmărită prin smartphone

smartphone-1701096_1920_67784900

Apple şi Google au anunţat un parteneriat în urma căruia îşi vor folosi tehnologiile pentru a urmări răspândirea coronavirusului prin smartphone-uri. 

Cele două companii au transmis că vor lucra împreună în următoare săptămâni pentru a dezvolta noi aplicaţii care le vor permite autorităţile să urmărească răspândirea virusului prin date colectate de pe smartphone-uri, scrie Euronews. 

"Sperăm să găsim mijloacele tehnologice pentru a ajuta ţările din lume să încetinească răspândirea COVID-19 şi să grăbim, astfel, întoarcerea la viaţa normală", au transmis cele două companii într-o declaraţie comună. 

Fiți la curent cu ultimele noutăți.

Urmăriți DCNews și pe Google News

Adaugă comentariu

0 caractere :: Număr maxim de caractere 1000

* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate

Citește mai multe din Coronavirus
Citește mai multe din Coronavirus
x close