€ 5.0919
|
$ 4.3707
|
Curs valutar: € 5.0919
|
$ 4.3707
 

Criza COVID-19 în Italia. Ce au decis autoritățile în privința restricțiilor

italia_steag_covid-19_protest_agerpres_48378000 Protest anti-restricții Italia
 

Ce se întâmplă cu restricțiile COVID-19 din Italia. Autoritățile au decis ce măsuri vor aplica în cea mai populată zonă a țării.

Italia va ușura restricțiile COVID-19 în cinci regiuni, inclusiv în Lombardia, cea mai bogată și mai populată regiune a țării, începând de duminică, relatează Reuters, citând ministerul sănătății. Piemontul, Lombardia și Calabria vor fi trecute din zonele roșii în portocalii, în timp ce Sicilia și Liguria vor fi trecute ca zone galbene în loc de zone portocalii.

Decizia de astăzi urmează unei scăderi treptate a spitalizărilor cauzate de coronavirus în mare parte din Italia în ultima săptămână. Totodată, numărul cazurilor au scăzut de la maximele observate la începutul acestei luni, precizează TheGuardian.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

Comentarii

Pentru a vedea sau a publica comentarii, te rugăm să te autentifici în Facebook.
 
 
 
 
 
x close