DCNews Sanatate Academia de Sanatate Boli neurologice, cea mai bună metodă de recuperare. Neurolog: Este esența vieții

Boli neurologice, cea mai bună metodă de recuperare. Neurolog: Este esența vieții

Creier - imagine ilustrativă

Mișcarea este esența vieții. Președintele Federației Europene a Societăților de Neuroreabilitare, Dafin Mureșanu, a declarat la DCNews, în cadrul emisiunii "Academia de Sănătate", că procesul de lungă durată al recuperării mașinăriei endogene poate fi ajutat cu elemente de kinetoterapie.

Se pot iniția elemente de kinetoterapie. Bolnavul trebuie mobilizat pentru că mobilizarea, mișcarea este esența vieții. Dacă pacientul este stabil și noi putem să îl stabilizăm, scade foarte mult șansa de complicații, toate tipurile de complicații, inclusiv riscul de decrement cognitiv la o perioadă mai îndepărtată de la momentul leziunii acute. Cel bolnav nu va mai face pneumonie, nu va mai face tromboze venoase, nu va face tromboflebita, deci mobilizarea, când îl mobilizăm. Este o decizie extrem de individuală., a declarat neurologul Dafin Mureșanu la Academia de Sănătate, emisiune realizată de către prof. dr. Irinel Popescu, președinte al Academiei de Științe Medicale.

 Răspunsul AICI

[citeste si]

Citește mai multe din Academia de Sanatate
Citește mai multe din Academia de Sanatate