Simona Halep - Katerina Siniakova, rezultat în al doilea meci cu Cehia

Simona Halep, victorie. foto: @AustralianOpen

Simona Halep a jucat cu Katerina Siniakova în al doilea meci din întâlnirea de Fed Cup cu echipa Cehiei.

Simona Halep a învins-o lejer pe Katerina Siniakova rezultat 6-4, 6-0.

Halep, numărul trei mondial, s-a impus rapid, într-o oră şi 12 minute în faţa numărului 44 mondial. Simona Halep a început cu break, iar apoi a condus cu 2-0, apoi scorul a devenit 5-2. Siniakova, liderul mondial la dublu, a avut o tresărire de orgoliu, apropiindu-se la 5-4, însă Halep a încheiat primul set cu 6-4. În actul secund, Halep nu i-a lăsat nicio şansă adversarei şi a câştigat cu 6-0. Halep a avut 3-2 la aşi, fiecare a comis câte 4 duble greşeli, dar diferenţa s-a făcut la punctele cu primul serviciu (76%-50%). Dacă la winners s-a remarcat echilibrul (8-7 pentru Halep), ecartul a fost mult mai mare la erori neforţate (18 Siniakova, 7 Halep).

În întâlnirile directe, Simona Halep și Katerina Siniakova sunt la egalitate, scor 1-1. Ambele partide disputate au avut loc la turneul de la Shenzhen. Cehoaica s-a impus în turul secund în 2017, scor 6-3, 4-6, 7-5, iar Simona s-a impus în finala competiției din 2018, scor 6-1, 2-6, 6-0. Este pentru a doua oară când cele două jucătoare se întâlnesc pe teren dur indoor, după finala din 2018 de la Shenzhen.

În primul meci al zilei, Carolina Pliskova a învins-o pe Mihaela Buzărnescu, scor 6-1, 6-4 și le-a adus pe cehoaice în avantaj, însă Simona Halep a egalat pentru românce, după ce a dominat categoric confruntarea cu Katerina Siniakova și s-a impus cu 6-4, 6-0.

Semifinalista competiției va fi decisă în urma partidelor de duminică.