PSG s-a distrat în Cupa Franței cu o echipă de amatori. Rezultate complete

PSG nu a avut emoții în etapa de duminică din Cupa Franței, când a întâlnit o echipă de amatori și a făcut scor.

Paris Saint-Germain s-a calificat fără probleme în şaisprezecimile de finală ale Cupei Franţei la fotbal, impunându-se cu scorul de 6-0 în faţa amatorilor de la Linas-Montlhery, într-o partidă disputată duminică seara.

Edinson Cavani (41, 60) şi Pablo Sarabia (63, 69) au reuşit câte o dublă, celelalte goluri ale parizienilor fiind marcate de Adil Aouchiche (30) şi Eric Maxim Choupo-Moting (87).

Antrenorul lui PSG, Thomas Tuchel, şi-a menajat titularii în acest meci, trimiţând în teren jucători care au evoluat mai puţin pe parcursul acestui sezon, printre care şi Cavani, care a ajuns cu această ocazie la 198 de goluri marcate în tricoul clubului din capitala Franţei, care sărbătoreşte anul acesta 50 de ani de la înfiinţare.

Rezultatele înregistrate duminică în 32-imile de finală ale Cupei Franţei:

Raon-l'Etape (N3) - (+) Lille (L1) 2-3
(+) Lorient (L2) - Brest (L1) 2-1 după prelungiri
Trélissac FC (N2) - (+) Olympique Marseille (L1) 2-4 la loviturile de departajare (1-1 după prelungiri)
Grande Synthe (N3) - (+) Nancy (L2) 0-1
(+) Limonest (N3) - Le Puy (Nat) 3-1 la loviturile de departajare (1-1 după prelungiri)
(+) Nice (L1) - Fréjus-St-Raphaël (N2) 2-0
ESA Linas-Montlhery (Reg 1) - (+) Paris Saint-Germin (L1) 0-6

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în şaisprezecimile de finală.