PSG și Marseille, în sferturile Cupei Franței

Paris Saint-Germain, deţinătoarea trofeului, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Franţei la fotbal, învingând în deplasare, cu scorul de 4-1, formaţia de ligă secundă FC Sochaux, într-o partidă disputată marţi seara.

Internaţionalul argentinian Angel Di Maria a reuşit un hat-trick pentru învingători (1, 58 şi 62), celelalte goluri ale parizienilor fiind marcate de Florian Martin (13) şi Edinson Cavani (27).

Olympique Marseille, rivala lui PSG în campionat, a reuşit la rândul ei să acceadă în sferturile de finală ale competiţiei după o victorie şi mai categorică, 9-0, înregistrată pe terenul unei alte formaţii de ligă secundă, Bourg-en-Bresse.

Mitroglou, hat-trick pentru Marseille

Grecul Kostas Mitroglou a punctat de trei ori pentru învingători (20, 40, 81), la fel ca şi argentinianul Lucas Ocampos (16, 48, 71), celelalte goluri ale învingătorilor fiind marcate de Luiz Gustavo (10), Dimitri Payet (12) şi Clinton N'Jie (89 - din penalty).

Tot marţi, formaţia de liga a treia Les Herbieres a învins în deplasare, cu 3-0, formaţia de ligă secundă AJ Auxerre, prin golurile lui Kevin Rocheteau (45 - penalty), Ambroise Gboho (64) şi Sebastien Flochon (79).

Miercuri sunt programate partidele FC Metz - Caen, Chambly (D3) - Granville (D4), Lens (D2) - Troyes şi Montpellier - Olympique Lyon, în timp ce joi se va disputa ultimul meci din optimile de finală, Grenoble (D3) - RC Strasbourg.