Polonia a contractat aproape jumătate din fondurile PNRR alocate. Se pregătesc noi cereri de plată

Imagine cu rol ilustrativ / Sursa foto: Pexels (Henrikas Mackevicius)
Imagine cu rol ilustrativ / Sursa foto: Pexels (Henrikas Mackevicius)

Polonia a contractat aproximativ jumătate din fondurile alocate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).

Polonia a semnat contracte pentru a folosi peste 31,7 miliarde de euro din fondurile europene de redresare post-pandemie, adică aproape jumătate din totalul banilor primiți de la Bruxelles, a anunțat luni Ministerul Fondurilor de Dezvoltare, potrivit Reuters.

Fondurile din Planul de Reziliență și Redresare al UE sunt destinate să susțină redresarea economică după pandemia de COVID-19, iar Polonia se bazează pe aceste resurse pentru a atinge o creștere economică de 3,7% în acest an. Totalul alocat Poloniei este de aproximativ 69,2 miliarde de euro, împărțit în granturi și împrumuturi cu condiții favorabile.

Polonia a contractat aproape 32 de miliarde de euro din PNRR

„După un an și jumătate, am contractat deja 31,7 miliarde de euro. Aceste investiții sunt deja în curs de desfășurare”, a declarat ministrul Fondurilor de Dezvoltare, Katarzyna Pelczynska-Nalecz, în cadrul unei conferințe de presă.

„Avem 774.000 de contracte semnate, ceea ce arată amploarea proiectului și numărul mare de beneficiari”, a adăugat ea. Contractele includ 18 miliarde de euro în granturi, echivalentul a 60% din alocare, și aproape 13,8 miliarde de euro în împrumuturi, adică 33,5% din total.

Până acum, Polonia a primit 18,2 miliarde de euro din fondurile de redresare, în baza a trei cereri de plată, și așteaptă încă 7,1 miliarde de euro dintr-o a patra și a cincea cerere de plată ce urmează să fie depuse în august. Ministerul planifică alte două cereri de plată în această toamnă, una primăvara viitoare și o a noua cerere în septembrie 2026.

Săptămâna trecută, Comisia Europeană a extins termenul până la care Polonia poate realiza investițiile prin acest program, până la sfârșitul anului 2026, față de termenul anterior, august 2026.

Citește și: Impozitul progresiv, criticat de fostul consilier al lui Nicușor Dan: Trebuie să fim cinstiți. Problema asta n-a început ieri

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News


Copyright 2025 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate. DCNews Proiect 81431.

Comandă acum o campanie publicitară pe acest site: [email protected]
pixel