€ 5.0919
|
$ 4.3707
|
Curs valutar: € 5.0919
|
$ 4.3707
 

EXCLUSIV Mister nerezolvat după demisia lui Iohannis. Jurnalista Laura Chiriac, semn de întrebare

laura-chiriac_98562100
 

Jurnalista Laura Chiriac a comentat decizia președintelui Klaus Iohannis de a demisiona din funcția de președinte al României.

CITEȘTE ȘI                     -                  Ciolacu, prima reacție după demisia lui Klaus Iohannis

Klaus Iohannis și-a anunțat luni, 10 februarie 2025, demisia din funcția de președinte al României începând cu data de 12 februarie 2025. Decizia a fost luată după ce în Parlament aproape se formase o majoritate care ar fi dus, cel mai probabil la suspendarea din funcție a președintelui României.

Într-o ediție eveniment la DC News, jurnalista Laura Chirieac a comentat cea mai importantă știre a acestui început de an, demisia din funcția de președinte al României a lui Klaus Iohannis, la aproape 2 luni de când mandatul de cinci al al acestuia s-a încheiat, pe 21 decembrie 2024.

„Astăzi, presa română traducea deja articole din presa franceză, care făceau referire la situația din România. Au existat rapoarte ale unui serviciu foarte profesionist din Franța, care se apleca aproape matematic asupra algoritmilor care au influențat rezultatele alegerilor anulate.

Existau foarte multe semne de întrebare în legătură cu lipsa explicațiilor, cu lipsa lămuririlor, cu frustrarea românilor, care ar fi vrut să știe care este motivul real al anulării acestor alegeri. Personal, dar cred că și dumneavoastră, ne-am fi așteptat ca președintele Klaus Iohannis măcar să încerce să facă lumină în povestea aceasta înainte să-și anunțe demisia“, a explicat Laura Chiriac.

CITEȘTE ȘI                    -                  Crin Antonescu, primul comentariu după demisia lui Iohannis. Ce spune despre o candidatură a lui Bolojan în locul său

Foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Jurnalista de la postul de televiziune B1TV s-a aplecat și asupra modului în care cancelariile occidentale se raportează la situația socio-politică de la București, mai ales că România va rămâne acum cu un președinte interimar, până la noile alegeri prezidențiale.

„Pentru mulți, demisia președintelui e o ușurare, dar va fi și o chestiune exploatată politic. Știm cine sunt câștigătorii de pe urma anunțului lui Klaus Iohannis“, a punctat jurnalista.

„În cancelariile occidentale lucrurile sunt în continuare foarte ambigue și necesită lămuriri. De exemplu, încă de la începutul anului am aflat că Germania face foarte mari eforturi să nu pice în capcana în care a picat România, iar eforturile nu sunt ca la noi, să se citească doar acele conspecte publicate de serviciile secrete“, a mai spus Laura Chiriac, adăugând că Germania ar încerca „stabilirea unor legături cu serviciile din România, însă nu avem de unde să știm sigur dacă există contacte și dacă serviciile noastre le răspund partenerilor occidentali“.

„Plecarea lui Klaus Iohannis, din punctul meu de vedere, nu rezolvă acest mister absolut penibil al anulării alegerilor prezidențiale din România“, a concluzionat, la DC News, jurnalista Laura Chiriac.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

Comentarii

Pentru a vedea sau a publica comentarii, te rugăm să te autentifici în Facebook.
 
 
 
 
 
x close