David Popovici, medalie de aur la proba de 100 de metri de la Luxemburg

David Popovici a câștigat o nouă medalie de aur la Euro Meet, care are loc la Luxemburg.

David Popovici a reușit o nouă cursă senzațională la EURO Meet. Acesta și-a asigurat aurul la cursa de 100 metri liber. A obținut un timp de 46.86, care a devenit oficial cel mai bun timp din istoria competiției. Precedentul record la EURO Meet era de 48.43.

Este a doua medalie de aur pe care o câștigă sportivul legitimat la CS Dinamo la EURO Meet 2024.

Din păcate, lucrurile nu au mers la fel de bine în cursa de 50 metri liber. În cadrul acestei probe, înotătorul nu a avut cea mai bună prestație și nu a prins biletele pentru marea finală. În calificări, campionul de la Clubul Sportiv Dinamo a fost cronometrat cu timpul de 22,91 secunde, care l-a trimis pe poziția a 11-a a clasamentului.

David Popovici a câștigat aurul la 1000 metri liber în cursa de la EURO Meet

Anul 2024 a început cum nu se putea mai bine pentru David Popovici. Pe 27 ianuarie, la EURO Meet, sportivul legitimat la CS Dinamo a câștigat și proba de 200 de metri liber. A dominat întrecerea și a reușit să oprească cronometrele organizatorilor la 1:46:19.