Cupa Franței. PSG și Lyon, în optimi

PSG, nou record al masei salariale după venirea lui Messi, Ramos, Hakimi şi Wijnaldum

Paris Saint-Germain, deţinătoarea trofeului, s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Franţei la fotbal, învingând pe teren propriu, cu scorul de 4-2, formaţia En Avant Guingamp, într-o partidă disputată miercuri seara.

Fără starul brazilian Neymar, PSG s-a impus pe Parc des Princes prin golurile marcate de Adrien Rabiot (min. 21), Lucas Deaux (min. 25), Javier Pastore (min. 64) şi Marquinhos (min. 89). Pentru oaspeţi au marcat Marcus Thuram (min. 33 din penalty) şi Yeni N'Gbakoto (min. 75 din penalty).

În derby-ul şaisprezecimilor de finală ale competiţiei, Olympique Lyon a învins în deplasare, cu scorul de 3-2, formaţia AS Monaco.

Au marcat: Bertrand Traore (min. 32) şi Mariano (min. 25 şi 55) pentru învingători, respectiv Stevan Jovetic (min. 13) şi Rony Lopes (min. 71).

Tragerea la sorţi a meciurilor din optimile de finală ale Cupei Franţei va avea loc joi.

Principalele rezultate înregistrate în şaisprezecimile de finală:

Marţi

FC Nantes (D1) - Auxerre (D2) 3-4
Bourg-en-Bresse (D2) - FC Toulouse (D1) 2-0
Stade Briochin (D4) - Lens (D2) 0-1
Colomiers (D4) - Sochaux (D2) 1-2
Canet-en-Roussillon (amatori) - Caen (D1) 3-4 la loviturile de departajare (1-1 după prelungiri)
Epinal (D4) - Olympique Marseille (D1) 0-2

Miercuri

Montpellier (D1) - Lorient (D2) 4-3
Troyes (D1) - AS Saint-Etienne (D1) 4-3 la loviturile de departajare (1-1 după prelungiri)
Paris Saint-Germain (D1) - Guingamp (D1) 4-2
Tours (D2) - FC Metz (D1) 1-2 la loviturile de departajare (0-0 după prelungiri)
AS Monaco (D1) - Olympique Lyon (D1) 2-3