Altetico Madrid, ELIMINATĂ de o echipă formată acum 11 ani

RB Leipzig a reușit să se califice în semifinalele Champions League la doar 11 ani de la formarea clubului, odată cu înfrângerea spaniolilor de la Atletico Madrid.

Conform BBC Sport, după o repriză slabă pentru nemți, Dani Olmo a înscris cu capul pentru echipa din Leipzig, însă Joao Felix a egalat din penalti. În mod caracteristic pentru Atletico Madrid, echipa lui Diego Simeone a căutat să ducă meciul în prelungiri, la scorul 1-1.

Însă, cu 2 minute înainte de finalul timpul regulamentar, Leipzig a dat o lecție de fotbal și a marcat printr-o execuție deviată a lui Tyler Adams. Nemții vor înfrunta PSG în semifinalele Champions League, calificată la fel de dramatic, cu două goluri în prelungiri, după meciul cu Atalanta Bergamo.