Valencia a ajuns după 7 ani în optimile Champions League, după ce a eliminat-o pe Ajax în deplasare

Liliecii nu au mai evoluat în fazele eliminatorii ale competiției de 7 ani.

Valencia a învins Ajax Amsterdam și a revenit în fazele eliminatorii ale Champions League după șapte ani de absență, conform Marca.

După ce Chelsea a învins Lille, pe teren propriu, cu 2-1, liliecii n-au avut de ales decât să câștige meciul din Olanda pentru a se califica în prestigioasa competiție.

Rodrigo a înscris golul de aur în prima repriză

Rodrigo Moreno a înscris în minutul 24, după o primă repriză foarte dinamică, datorită unei pase primite de la Ferran Torres.

Maniera atacurilor de la o poartă la alta a continuat și după reluarea partidei, iar cea mai mare șansă a fost de partea lui Ajax, dar Jose Gaya a scos șutul lui Donny van de Beek de pe linia porții.

Ajax a forțat egalarea tot meciul

În a doua repriză, Valencia a fost pusă la zid de olandezi, care căutau remiza ce i-ar fi trimis în fazele eliminatorii, unde au fost și anul trecut, ajungând până în semifinale.

În minutul 67, Hakim Ziyech a avut o șansă minunată, dar nu a fost precis, iar mingea nu a prins cadrul porții. Valencia a rezistat până în minutul 96, când istoria partidei a fost scrisă deja.