Cele mai citite

Medici de familie: Totul decurge normal din 1 aprilie, bolnavii primesc reţete gratuite şi trimiteri

Medicii de familie atrag atenţia bolnavilor că pot merge la cabinete şi că vor primi reţete şi trimiteri la specialist sau la spital, întrucât contractul - cadru a fost amânat două luni, a declarat, joi, preşedintele societăţii naţionale de profil, Rodica Tănăsescu.

"Bolnavii pot veni la cabinet. Contractul - cadru a fost amânat două luni, astfel că până la 1 iunie nu sunt modificări în desfăşurarea activităţii în medicina primară", a spus preşedintele Societăţii Naţionale a Medicinei de Familie/Medicină Generală (SNMF/MG), Rodica Tănăsescu, citată de Mediafax.

Medicul a făcut această precizare după ce în media au apărut mai multe informaţii şi anunţuri privind oprirea eliberării reţetelor compensate şi gratuite de la 1 aprilie.

Executivul a hotârât, în 23 aprilie, ca noul contract - cadru privind acordarea asistenţei medicale să intre în vigoare la 1 iunie, cu două luni mai târziu decât termenul stabilit iniţial (1 aprilie), pentru a finaliza în prealabil procedura de clasificare a spitalelor, pe baza căreia vor fi alocate şi fondurile aferente finanţării spitalelor.

Fiți la curent cu ultimele noutăți.

Urmăriți DCNews și pe Google News

Adaugă comentariu

0 caractere :: Număr maxim de caractere 1000

* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate

Citește mai multe din Stiri
Citește mai multe din Stiri
x close