Fotbal: Ianis Hagi, titular la Glasgow Rangers

Fotbalistul român Ianis Hagi a fost titular sâmbătă la Glasgow Rangers, care s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Scoţiei după victoria cu 4-1 pe terenul lui Hamilton Academical.

Ianis Hagi, care ar fi putut înscrie, a fost înlocuit în minutul 73. Mijlocaşul român este la al treilea meci la Rangers, ce l-a împrumutat de la formaţia belgiană Racing Genk până la finalul sezonului, cu opţiunea unui transfer definitiv, scrie Agerpres. Hagi a reuşit miercuri golul victoriei în întâlnirea de campionat cu Hibernian (2-1).

Golurile partidei de sâmbătă au fost marcate de Scott Arfield (minutele 25, 90+2), Aribo (68), Alfredo Morelos (85), respectiv Lewis Smith (38).

Rangers îşi va afla duminică adversara din sferturi. Echipa este pe locul 2 în campionat, devansată de marea rivală Celtic, iar în şaisprezecimile de finală ale Europa League va primi replica portughezilor de la Sporting Braga.