Ungaria respinge intrarea Ucrainei în UE, în timp ce Slovacia o susţine, dar cu condiții

FOTO: Agerpres
FOTO: Agerpres

Ungaria şi Slovacia, ţările din UE cele mai critice faţă de Ucraina, s-au poziţionat marţi faţă de o eventuală aderare a acesteia la UE în perspectivă.

Vezi și - Premierul slovac, Robert Fico, atacuri dure la adresa lui Zelenski: "Merge prin Europa şi cere pomană. Recunosc că uneori sunt sătul de el"

Ungaria a respins aderarea Ucrainei la Uniunea Europeană pe termen mediu, iar Slovacia este dispusă să o susţină, dar cu condiţii, relatează agenţia EFE.

"Dacă Ucraina ar adera astăzi la UE, ar ruina Ungaria"



"Dacă Ucraina ar adera astăzi la UE, ar ruina Ungaria. UE nu are bani pentru a putea să primească Ucraina, iar noi nu dorim ca ea să ne distrugă ţara", a declarat premierul ungar Viktor Orban, după o întâlnire în capitala slovacă Bratislava cu omologul său slovac Robert Fico.

Viktor Orban a estimat că mii de companii maghiare şi sute de mii de familii ar intra în faliment pentru că "toţi banii pe care UE îi are în prezent la dispoziţie pentru economie se vor opri în Ucraina".

Vorbind la o conferinţă de presă, premierul ungar a estimat că negocierile cu Ucraina pentru aderarea la UE nu ar trebui să înceapă mai devreme de zece ani de acum înainte, iar astfel de negocieri ar trebui să fie "cu final deschis".

"Ucraina trebuie să-şi rezolve problemele cu Slovacia şi Ungaria"



Pe de altă parte, a mai remarcat Orban, "Ucraina trebuie să-şi rezolve problemele cu Slovacia şi Ungaria, trebuie să dea dovadă de respect faţă de aceste ţări vecine". El a făcut astfel referire la acuzaţiile Ungariei că Ucraina încalcă drepturile minorităţii maghiare şi la decizia preşedintelui ucrainean Volodimir Zelenski de a opri tranzitul gazului rusesc către Europa, decizie care afectează ţările central-europene, mai ales Slovacia.

De asemenea, Ungaria şi Slovacia, alături de alte state est-europene membre ale blocului comunitar, sunt nemulţumite de prejudiciile aduse agricultorilor proprii de importurile de produse ucrainene realizate la preţuri de dumping şi fără respectarea standardelor europene, importuri autorizate în cadrul UE pentru a ajuta Ucraina în timp ce aceasta duce războiul cu Rusia.

Schimburi acide de replici cu Zelenski



Premierul slovac Robert Fico, deşi a avut schimburi acide de replici cu Zelenski după ce acesta a oprit tranzitul gazului rusesc, a părut totuşi mai flexibil decât Orban după întrevederea cu acesta. "Sprijinim intrarea Ucrainei în UE, cu condiţiile prevăzute", a semnalat Fico.

Dar "suntem pregătiţi să folosim instrumentele disponibile în UE", a adăugat el, făcând referire la dreptul de veto la care el ar putea apela în UE pentru a determina Ucraina să redeschidă tranzitul pentru gazul rusesc. Premierul slovac a ameninţat deja că ţara sa va sista furnizarea de energie electrică şi ajutorul umanitar pentru Ucraina dacă aceasta nu-şi redeschide conductele pentru transportul gazului importat din Rusia.

Fico a oprit ajutorul militar pentru Kiev



Robert Fico, un politician social-democrat, dar apropiat de premierul ungar Viktor Orban prin poziţiile sale conservatoare criticate de Bruxelles şi prin refuzul său de a susţine Ucraina în războiul cu Rusia, a oprit ajutorul militar pentru Kiev de îndată ce a ajuns premier, în octombrie 2023, după ce Slovacia oferise până atunci Ucrainei mari cantităţi de arme şi muniţii, inclusiv toată flota sa de avioane de vânătoare MiG-29 şi singurul sistem antiaerian S-300 pe care-l avea.

Vezi și -  Mișcarea lui Viktor Orban în cinstea lui Donald Trump întărește Ungaria în Europa: 100 de avioane pentru noua companie aeriană

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

Cele mai noi știri
Cele mai citite știri

Copyright 2025 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate. DCNews Proiect 81431.

Comandă acum o campanie publicitară pe acest site: [email protected]


cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel