A zecea victorie a sezonului pentru Liverpool în Premier League

Eduard Pascu / 02 noi 2019 / 19:33 Salveaza PDF Comentarii

FC Liverpool a obţinut a 10-a victorie în primele 11 etape ale campionatului de fotbal al Angliei, învingând în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia Aston Villa, într-o partidă disputată sâmbătă, anunță Agerpres.

"Cormoranii" au tremurat însă serios pentru acest succes, pe care l-au obţinut în ultimele minute ale partidei de la Birmingham, graţie golurilor lui Andrew Robertson (87) şi Sadio Mane (90+4), după ce gazdele, revenite anul acesta în Premier League, au deschis scorul în prima repriză, prin Mahmoud Hassan "Trezeguet" (21).

Campioana en titre, Manchester City, s-a impus la rândul ei cu 2-1, după acelaşi scenariu, în întâlnirea de pe teren propriu cu Southampton. "Sfinţii" au condus la pauză cu 1-0, graţie reuşitei lui James Ward-Prowse (13), însă elevii antrenorului Pep Guardiola au întors rezultatul în finalul jocului, prin Sergio Aguero (70) şi Kyle Walker (86).

Alte rezultate:
Bournemouth - Manchester United 1-0
A marcat: King (45).

Sheffield United - Burnley 3-0
Au marcat: Lundstram (17, 43), Fleck (44).

Brighton and Hove Albion - Norwich City 2-0
Au marcat: Trossard (68), Duffy (84).

West Ham United - Newcastle United 2-3
Au marcat: Balbuena (74), Snodgrass (90), respectiv Clark (16), F. Fernandez (22), Shelvey (51).

Arsenal Londra - Wolverhampton Wanderers 1-1
Au marcat: Aubameyang (21), respectiv Jimenez (76).

Sâmbătă seara se dispută partida Watford - Chelsea, în timp ce duminică au loc meciurile Crystal Palace - Leicester Ciy şi Everton - Tottenham.

Liverpool conduce în clasament, cu 31 puncte, urmată de Manchester City, 25 puncte, Leicester City şi Chelsea, cu câte 20 puncte, Arsenal Londra, 17 puncte, etc.

Copyright 2019 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate.