Europa League: Maccabi Haifa - Astra Giurgiu, scor 2-0, în playoff

Europa-League

Astra Giurgiu a pierdut, joi, cu scorul de 0-2 (0-1), partida disputată în deplasare, cu formaţia israeliană Maccabi Haifa, în prima manşă a play-off-ului Ligii Europa.

Rayo a deschis scorul, în minutul 30, cu un şut din lovitură liberă de la circa 22 de metri, poziţie centrală.

În minutul 61, Turgeman a finalizat cu un şut din careu la colţul lung o acţiune de contraatac a gazdelor, mingea a lovit bara şi a intrat în poartă.

În minutul 41, Silviu Lung a apărat o lovitură de la 11 metri executată de Rayo. Penaltiul a fost dictat după un henţ comis de Junior Morais, potrivit Mediafax.

Au evoluat următoarele echipe:

Maccabi Haifa: Saranov - Meshumar, Keinan, Cocalic, Twatha (Scheimann '88) - Katan, Boccoli, Rayo (Ndlovu '78) - Turgeman (Golasa '71), Abuhazira, Ezra. Antrenor: Ariel Benado

Astra: Lung - Măţel, Mureşan, Ben Youssef, Junior Morais - Laban, Budescu (Seto '77), M. Cristescu - Tembo (Fatai '55), Ivanovski, William De Amorim (Enache '85). Antrenor: Daniel Isăilă