Cele mai citite

Stare de urgență în Egipt. Situația a scăpat de sub control

egipt

Preşedinţia egipteană a anunţat, miercuri, instaurarea stării de urgenţă pentru o lună în această ţară, după intervenţia sângeroasă a forţelor de ordine pentru dispersarea manifestanţilor islamişti din două pieţe din Cairo, relatează AFP.

Cel puţin 124 de manifestanţi au fost ucişi doar în piaţa Rabaa al-Adawiya, potrivit numărătorii efectuate de un jurnalist al AFP aflat la faţa locului, iar susţinătorii preşedintelui Mohamed Morsi, demis de armată la 3 iulie, şi-au multiplicat manifestaţiile în toată capitala şi în mai multe alte oraşe mari din ţară.

Fiți la curent cu ultimele noutăți.

Urmăriți DCNews și pe Google News

Adaugă comentariu

0 caractere :: Număr maxim de caractere 1000

* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate

Citește mai multe din Internațional
Citește mai multe din Internațional
x close