Oltchim a debutat cu o victorie în Liga Campionilor

oltchim
oltchim

Oltchim Râmnicu Vâlcea, a debutat cu victorie, duminică, pe teren propriu, în grupa A a Ligii Campionilor, cu echipa austriacă Hypo Viena, scor 30-25 (15-12).

"Am emoţii, pentru că am fost doar adversar cu acest public în tribune, iar acum este de partea noastră", declara antrenorul Jakob Vestergaard, pentru Mediafax, înaintea meciului Oltchim cu Hypo Viena din Liga Campionilor.

Oltchim s-a detaşat pentru prima dată la două goluri în minutul 8, după un gol de la 7 metri al lui Bulatovici, 5-3.  La pauză: 15-12.

După reluare, atacurile au avut alt ritm, iar apărarea a fost mobilă, cu intercepţii şi contraatacuri reuşite cu uşurinţă. Partida a continuat fără schimbări până la final, cu campioana României la timonă şi Hypo făcând eforturi, dar fără rezultate (23-19, min. 44, 27-20, min. 49 şi 29-24, min. 55). Oltchim a câştigat primul meci din Liga Campionilor, în aplauzele interminabile ale fanilor, care au oferit un spectacol pe măsura celui din teren.

Marcatoare: Oltchim - Bulatovici 10 goluri, Manea 5, Barbosa 4, Jovanovici 2, Brădeanu 2, Managarova 2, Stanca 2, Neagu 2, Nechita 1; Hypo Viena - Acimovici 6 goluri, Do Nascimento 5, Diniz 4, Cavaleiro 3, Temes 2, Rodrigues 2, De Moura 2, Da Silva 1.

Cea de-a doua partidă a grupei A este programată luni, între Randers HK şi Buxtehuder SV.

Programul în continuare al campioanei României în grupa A este următorul: Buxtehuder SV - Oltchim (20 octombrie), Randers HK - Oltchim (27 octombrie), Oltchim - Randers HK (4 noiembrie), Hypo - Oltchim (11 noiembrie) şi Oltchim - Buxtehuder SV (18 noiembrie).

Primele două clasate din fiecare dintre cele patru grupe se califică în faza grupelor principale, în care meciurile vor începe în 2 februarie 2013. Tragerea la sorţi a celor două grupe principale va avea loc în 20 noiembrie.