Hermannstadt – FC Viitorul, scor final în Liga 1. Meci cu trei penalty-uri

Hermannstadt – FC Viitorul, scor final în Liga I. Meci cu trei penalty-uri. foto: @viitorulfc - FB

Hermannstadt a jucat cu FC Viitorul, în etapa a 16-a a Ligii I, într-un meci foarte tensionat.

Hermannstadt – FC Viitorul s-a terminat 1-1, într-un meci cu trei penaltiuri acordate, două ratate şi două eliminări, din etapa a 16-a a Ligii I. Au marcat Debeljuh '45+1 pentru gazde şi Achim '14 (penalti) pentru oaspeţi.

În minutul 40, gazdele au ratat un penalti acordat pentru un henţ în careu. A executat Petrescu, dar Căbuz a respins atât lovitura de la 11 metri cât şi şutul care a urmat. În minutul 77, a ratat un penalti şi Iancu (FC Viitorul), mingea lovind bara. Lovitura de la 11 metri a fost acordată pentru un fault în careu, fază în urma căreia Petrescu a fost eliminat. După dictarea penaltiului, tehnicianul gazdelor, Eugen Neagoe, a fost şi el eliminat, el protestând vehement.

Gheorghe Hagi, a primit cartonaş galben în minutul 45+2.

Hermannstadt – FC Viitorul 1-1

Hermannstadt: Novo - Luchin, Viera, I. Stoica, Buşu – Dumitriu (Yazalde '90), Dâlbea, Offenbacher (Taira '83) – Vodă (Petrescu '18), Debeljuh, Buzan.
FC Viitorul: Căbuz - Boboc, Ţîru, Mladen, de Nooijer - Ciobanu, Achim, Houri (Iacob '90) - Matei (Pitu '85) - Iancu, Ganea (Munteanu '54).

Cartonaşe galbene: Stoica '13, Dâlbea '19, Petrescu '46, '75 / Iancu '15, Ţîru '39, Ganea '52, Boboc '68
Cartonaş roşu: Petrescu '75

Arbitri: Adrian Viorel Cojocaru – Marius Nicoară, Ionel Valentin Dumitru – Florin Mihai Marcu
Observatori: Cornel Sorescu, Dan Potocianu.