Fotbal Liga I. FCSB trece peste Dinamo în clasament

FCSB - CFR Cluj este de departe cel mai așteptat meci al etapei a 10-a din Liga 1. Roș albaștrii revin pe cel mai mare stadion al țării, Arena Națională. Pentru echipa lui Gigi Becali, întâlnirea de diseară, care va începe la ora 20:30 va însemna cam ultima șansă pentru a mai spera să aibă șanse reale la lupta pentru titlu. Meciul poate fi urmărit în format Live Text pe DC News.

Final de meci 0-0

Minutul 93. Bordeianu primește un cartonaș galben

Minutul 92. Coman trage de la marginea careului peste poartă. Meciul este pe final și care pe care.

Minutul 91.  Vinicius reia cu capul în brațele lui Bălgrădean

Minutul 90. Panțâru primește cartonaș galben

Minutul 90. Hațegan a prlungit meciul cu 3 minute

Minutul 85. Schimbare la CFR CLuj. Intră Rondon și iese Omrani

Minutul 83. CFR Cluj dă semne că se mulțumește cu acest rezultat. Sunt axați mai mult pe apărare, iar atacul rămâne doar o posibilitate

Minutul 80.  Panică în carul FCSB-ului. Bordeianu trage puțin pe lângă poartă

Minutul 74. Iese Tsoumou și intră Vînă

Minutul 70. Intră Alex Pașcanu, iese Costache

Minutul 66.  Scapă Deac spre poartă dar își închide unghiul și trage în Bălgrădean

Minutul 65.  Schimbare la CFR Cluj. Iese Itu intră Bordeianu

Minutul 64.  Florinel Coman reia din vole peste poartă

Minutul 64. Corner pentru FCSB

Minutul 60.  Tsoumou comite un fault la 25 de metri de poarta FCSB și primește cartonaș galben

Meciul este fragmentat des. Faulturi și de-o parte și de alta

În acest moment sunt 15.847 de spectatori pe Național Arena

Minutul 53. Centrare de pe partea dreaptă, Vinicius reia cu capul dar Bălgrădean este pe fază și reține

Minutul 51.  Corner pentru CFR CLuj în urma unui contra-atac.

Minutul 46.  Lovitură liberă pentru CFR Cluj de lângă fanionul de corner. Nici un rezultat pe tabela de marcaj

La pauză Adrian Popa a fost înlocuit cu Harlem-Eddy Gnohere.

S-a reluat partida

PAUZĂ

Minutul 45.  Bate Deac, respinge Bălgrădean

Minutul 44. Cristea comite fault la marginea careului și primește cartonaș galben

Minutul 44. Intră Tănase

Minutul 44. Planici scoate șutul lui Panțâru de pe linia porții

Minutul 43.  FCSB joacă în 10 oameni. Tănase nu a venit încă de la încălzire

Minutul 42.  Și Bălgrădean acuză o accidentare. Este cod roșu de accidentări pe banca FCSB

Minutul 41.  Pintili acuză o accidentare.

Minutul 34.  FCSB atacă, atacă, dar la finalizare se împotmolește. Fie centrările sunt fără țintă fie șuturile sunt în adversari.

Minutul 25.  Omrani scapă spre poartă dar trage de la 14 metri, din unghi închis, pe lângă poarta lui Bălgrădean

Minutul 10.  FCSB are o lovitură liberă din colțul careului în urma unui falutl comis de Itu. Coman bate pe poartă dar Arlauskis reține

Minutul 7. FCSB atacă în valuri în timp ce CFR Cluj preferă să se apere și să iasă pe contra-atac

Minutul 6.  Oaidă scoate în fața porții o centrare dar portarul CFR-ului este la post

Minutul 1. Pintili este iertat de Hațegan pentru un fault dur la centrul terenului

A început partida

Aproximativ 10.000 de oameni sunt în tribune. Gazonul arată frumos, dar să vedem cât de bine s-a prins. Cosmin Olăroiu este prezent la meci.

Oficialii de la FCSB sunt optimiști în ceea ce privește numărul de spectatori. Narcis Răducan, directorul sportiv al celor de la FCSB, a spus, la Digi Sport, că se așteaptă ca la meciul cu CFR să fie prezenți pe Arena Națională peste 15.000 de spectatori.

”Cred că o să vină lume. Cred că vom depăși 15.000 sau chiar mai mult. Sunt semne bune legate de acest joc. Desigur, contează foarte mult adversarul. I-am felicitat pentru victoria împotriva celor de la Lazio”, a spus Narcis Răducan, la Digi Sport.

Echipele probabile

FCSB: Bălgrădean - Creţu, Planic, Cristea, Panțîru – Ov. Popescu, Pintilii, Oaidă – Ad. Popa, Tsoumou, Fl. Coman
Rezerve: Niga, Cr. Manea, Gnohere, Fl. Tănase, Moruțan, Vînă, Chorbadzhiyski
Antrenor: Bogdan Vintilă

CFR Cluj: Arlauskis - Peteleu, Boli, Vinicius, Camora - Culio, Hoban, Itu - Deac, Omrani, V. Costache
Rezerve: Fernandez, Susic, Pașcanu, Bordeianu, L. Aurelio, Golofca, Rondon
Antrenor: Dan Petrescu

Brigada de arbitri: Ovidiu Hațegan (Arad) / Asistenți: Octavian Șovre (Satu Mare), Sebastian Gheorghe (Suceava) / Rezervă: Iulian Dima (București)

FCSB vine după două rezultate foarte bune: 2-1 cu Viitorul și 1-0 cu Universitatea Craiova, astfel că moralul „roș-albaștrilor" este unul ridicat. În acest moment, formația lui Vintilă se află pe locul 10 al clasamentului, cu tot atâtea puncte adunate.

În schimb CFR Cluj vine după o victorie fabuloasă în fața celor de la Lazio Roma în grupele UEFA Europa League.