Dinamo București - CS Universitatea Craiova scor final

CS Universitatea Craiova s-a impus în fața echipei Dinamo cu scorul de 2-0. Meciul a fost întrerupt 15 minute după ce antrenorului echipei Dinamo, Eugen Neagoe, i s-a făcut rău. Acesta a fost transportat la Spitalul de Urgență Floreasca unde, conform unor surse medicale, îi va fi montat un stent. În ceea ce privește meciul, echipa Dinamo a făcut un meci anost. Faptul că abia în minutul 88 au reușit să expedieze primul șut pe poartă, spune tot. De cealaltă parte, CS Universitatea Craiova, cu o defensivă încropită ad-hoc din cauza accidentărilor, a reușit să stăpânească jocul și să se impună în fața câinilor. Acum CS Universitatea urcă pe locul 1 alături de Viitorul Constanța iar Dinamo cade pe ultimul loc.

Echipa Dinamo București, condusă de Eugen Neagoe este de așteptat să afișeze un format de 4-2-3-1 iar CS Universitatea Craiova, condusă de Corneliu Papură un 4-3-3. În cele cinci meciuri jucate între combatantele din această seară, CS Universitatea Craiova a obțtinut două victorii, două egaluri și o înfrângere.

În prezent, CS Universitatea Craiova se află pe locul 5 cu o victorie și 3 puncte iar Dinamo București pe locul 14 cu zero puncte.

Echipele probabile:

Dinamo: Piscitelli - De Moura, Klimavicius, D. Ciobotariu, Sin - Mrzljak, Răuţă - Sorescu, Bru, Moldoveanu - Montini
Rezerve: C. Straton, I. Filip, Bejan, Brito, Perovici, R. Grigore, G. Creţu
Antrenor: Eugen Neagoe

Craiova: Pigliacelli - Martici, Kelici, Hreniuc, Bancu - Mateiu - Bărbuţ, Cicâldău, M. Şerban, Baiaram - M. Roman II
Rezerve: L. Popescu, Vătăjelu, Fortes, Qaka, Hreniuc, Ivanov, V. Constantin
Antrenor: Corneliu Papură

Meciul va fi arbitrat de Istvan Kovacs, care va fi ajutat de Vasile Marinescu şi Ovidiu Artene. Rezervă - George Rădulescu şi observatori - Marian Dorobanţu şi Eduard Alexandru.

A început meciul

CS Universitatea a avut lovitura de începere

Peste 10.000 de dinamoviști sunt în tribune. Gazonul arată deplorabil. Plin de petice de iarbă, iar în partea de teren al CS Univesitatea Craiova este mult nisip.

Minutul 5. Dinamovistul Crețu șutează de la 16 metri mult pe lângă poartă

Minutul 6. Dinamovistul Sin îi aplică un cot în gură lui Bărbuț în disputa pentru balon și primește primul cartonaș galben

Minutul 13. Borța a fost sancționat cu cartonaș galben pentru o intrare dură

Minutul 17. Lovitură liberă pentru CS U Craiova. O petardă aruncată din peluza dinamovistă explodează la câțiva metri de Cicâldău. Lovitura liberă este fără rezultat pe tabela de marcaj

Minutul 25. Antrenorul echipei Dinamo a leșinat. Meciul este întrerupt. Din câte se pare este vorba despre un infarct. Eugen Neagoe a fost preluat de ambulanță și transportat la spital, după ce medicii l-au stabilizat.

Meciul s-a reluat

Minutul 33. Cicâldău trage din interiorul careului de 16 metri puțin peste poarta dinamovistă.

Gooollll Craiova 1-0

Minutul 36. Bărbuț șutează din careul de 16 metri și deschide scorul. Șutul a fost deviat de Popescu.

Sebastian Moga, adjunctul lui Eugen Neagoe este cel care îi conduce, de pe bancă, pe dinamoviști

Pauză. Dinamo București - CS Universitatea Craiova 0-1

S-a reluat meciul

Minutul 57. Schimbare la CS U CRaiova. Intră Vlădoiu și iese Borța

Minutul 61. Schimbare la Dinamo. Iese Crețu și intră Moldoveanu

Minutul 65. Goooolll Craiova. Roman înscrie cu o lovitură de cap din 6 metri. 2-0

Minutul 66. Schimbare la Dinamo. Kevin a fost înlocuit de Filip

Minutul 77. Dinamovistul Răuță încasează un cartonaș galben pentru un fault la mijlocul terenului.

Minutul 80. Schimbare la CS U Craiova. Iese Roman jr. și intră Fortes

Minutul 86. Dinamovistul Mihai Popescu încasează un cartonaș galben pentru o intrare dură la Fortes

Minutul 88. Primul atac al echipei Dinamo și primul șut pe poartă. Filip șutează dar portarul CS U Craiova respinge în corner