Borussia Dortmund, calificată în sferturile Ligii Campionilor, după 2-2 cu Sevilla - VIDEO rezumat

Borussia Dortmund s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a terminat la egalitate, 2-2, cu Sevilla FC, marţi seara, pe teren propriu, în manşa secundă a optimilor de finală.

Borussia, victorioasă cu 3-2 în prima manşă, a fost aproape de a obţine o victorie şi în retur, dar andaluzii au egalat in extremis. Echipa germană a condus cu 2-0, prin dubla lui Erling Haaland (35, 54 - penalty), norvegianul ajungând la 10 goluri în acest sezon de Champions League (6 jocuri).

Haaland are un bilanţ remarcabil în competiţie, cu 20 de goluri marcate în 14 partide. Spaniolii au reuşit să revină în ultima parte a meciului, graţie golurilor înscrise de marocanul Youssef En-Nesyri (69 - penalty, 90+6). Borussia ajunge în sferturi pentru prima oară în ultimii patru ani. Tragerea la sorţi a sferturilor şi semifinalelor va avea loc pe 19 martie.

Pe Signal Iduna Park au evoluat echipele: Dortmund: Hitz - Morey (Meunier, 90+5), Can, Hummels, Schulz (Zagadou, 89) - Delaney, Bellingham, Dahoud - T. Hazard (Passlack, 67), Haaland, Reus (căpitan). Antrenor: Edin Terzic. Sevilla: Bounou - Navas (căpitan), Kounde, Diego Carlos, Acuna - Joan Jordan (Papu Gomez, 60), Fernando (Rakitic, 86), Oscar Rodriguez (Oliver Torres, 79) - Ocampos (L. de Jong, 60), En-Nesyri, Suso (Munir, 86). Antrenor: Julen Lopetegui. Arbitru: Cuneyt Cakir (Turcia).