ARGENTINA - IRAN 1-0: MESSI a marcat în minutul 91 și a salvat ARGENTINA

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. ARGENTINA și IRAN s-au întâlnit, sâmbătă, de la ora 19:00, într-un meci contând pentru a doua etapă din GRUPA F de la CUPA MONDIALĂ FIFA 2014.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. IRAN a fost aproape să reușească o surpriză uriașă la CM 2014 și să scoată un rezultat pozitiv în fața ARGENTINEI, însă LIONEL MESSI și-a salvat echipa cu un gol superb înscris în minutul 91, iar meciul s-a terminat ARGENTINA - IRAN 1-0.

Vezi și: CM 2014: GOLGHETERI. Clasamentul celor mai buni marcatori de la CAMPIONATUL MONDIAL 2014

ARGENTINA a dominat prima repriză a disputei cu IRAN, însă Higuain, Aguero sau Rojo au irosit cele mai mari ocazii de gol ale sud-americanilor. De partea cealaltă, Hosseini a fost cel mai aproape de gol, în minutul 42, însă mingea trimisă de el cu capul după un corner nu a prins spațiul porții.

În repriza secundă asiaticii au fost mult mai curajoși și au ratat numeroase ocazii importante la poarta lui Romero, fiindu-le refuzat și un penalty evident.

Portarul argentinian s-a opus loviturii de cap expediate de Ghoochannejhad, în minutul 53, iar sud-americanii au reacționat prin LEO MESSI, care în minutul 60 a șutat puțin pe lângă butul din dreapta, de la marginea careului.

În minutul 67, Dejagah le ia fața fundașilor și trimite o lovitură de cap foarte bună, respinsă cu vârful degetelor de Romero în corner. Șase minute mai târziu, același MESSI execută o lovitură liberă din marginea careului, însă minea lovește plasa laterală.

În minutul 75, Alireza Haghighi a intervenit excelent la șutul trimis de Angel Di Maria, iar 12 minute mai târziu, IRAN irosește o șansă uriașă de a deschide scorul după un contraatac excelent. Reza Ghoochannejhad este angajat de un coechipier și scapă singur cu Romero, însă portarul argentinian reușește să respingă în corner șutul acestuia.

În minutul 91, LEO MESSI marchează din nou golul decisiv, așa cum s-a întâmplat și în partida cu Bosnia - Herțegovina, câștigată cu 2-1 de "pume". Superstarul Barcelonei a înscris cu un șut plasat, la colțul lung, și a mai adus 3 puncte echipei antrenate de Alejandro Sabella.

Echipe de start:

ARGENTINA: 1. Sergio Romero — 4. Pablo Zabaleta, 17. Federico Fernandez, 2. Ezequiel Garay, 16. Marcos Rojo — 5. Fernando Gago, 14. Javier Mascherano, 7. Angel Di Maria (6. Lucas Biglia, 90+3) — 10. Lionel Messi (căpitan), 9. Gonzalo Higuain (18. Rodrigo Palacio, 77), 20. Sergio Aguero (22. Ezequiel Lavezzi, 77). ANTRENOR: Alejandro Sabella. REZERVE: 12. Agustin Orion, 21. Mariano Andujar — 3. Hugo Campagnaro, 8. Enzo Perez, 11. Maxi Rodriguez, 13. Augusto Fernandez, 15. Martin Demichelis, 19. Ricky Alvarez, 23. Jose Basanta.

IRAN: 12. Alireza Haghighi — 4. Jalal Hosseini, 5. Amir Sadeghi, 15. Pejman Montazeri, 23. Mehrdad Pooladi — 14. Andranik Teymourian, 6. Javad Nekounam (căpitan) — 21. Ashkan Dejagah (9. Ali Reza Jahan Bakhsh, 81), 7. Masoud Shojaei (2. Khosro Heydari, 77), 3. Ehsan Haji Safi (8. Reza Haghighi, 88) — 16. Reza Ghoochannejhad. ANTRENOR: Carlos Queiroz. REZERVE: 1. Rahman Ahmadi, 22. Daniel Davari — 10. Karim Ansarifard, 11. Ghasem Haddadifa, 13. Hossein Mahini, 17. Ahmad Alenemeh, 18. Bakhtiyar Rahmani, 19. Hashem Beikzadeh, 20. Steven Beitashour.

Arbitru: Milorad Mazic; Milovan Ristic, Dalibor Djurdjevic (toți din Serbia); arbitru de rezervă: Norbert Hauata (Tahiti).

Vezi și: CAMPIONATUL MONDIAL 2014: PROGRAM, REZULTATE, CLASAMENTE din GRUPE și TELEVIZĂRI, pe DCNEWS