DCNews Sport Fotbal Fostul selecţioner al Nigeriei, suspendat pe viaţă după ce a fost găsit vinovat de acte de corupţie

Fostul selecţioner al Nigeriei, suspendat pe viaţă după ce a fost găsit vinovat de acte de corupţie

Fostul selecţioner al naţionalei de fotbal a Nigeriei, Samson Siasia, a fost suspendat pe viaţă din orice activitate legată de fotbal după ce a fost găsit vinovat de fapte de corupţie, a anunţat FIFA, potrivit Reuters.

Forul fotbalistic a menţionat că, potrivit Camerei de judecată a Comisiei de disciplină, Siasia a acceptat mită în legătură cu fixarea rezultatelor unor meciuri, ceea ce a încălcat codul de etică al FIFA.

În vârstă de 51 ani, Siasia a jucat de 51 de ori pentru naţionala ţării sale, ca atacant, iar după retragerea din activitate a antrenat mai multe echipe de tineret, înainte de a pregăti, în 2016, prima reprezentativă.

Siasia va trebui să achite şi o amendă de 50.000 franci elveţieni. 

Știri similare din categoria Fotbal Vezi toate articolele