Regina Sonja a Norvegiei, internată de urgență din cauza unor dificultăți de respirație

Sursa Foto: Agerpres
Sursa Foto: Agerpres

Regina Sonja a Norvegiei, în vârstă de 87 de ani, a fost internată de urgență.

Regina Sonja a Norvegiei, în vârstă de 87 de ani, a fost spitalizată luni seară la Spitalul Național din Oslo pentru a beneficia de investigații medicale, după ce a acuzat dificultăți de respirație. Anunțul a fost făcut marți de Casa regală a Norvegiei, potrivit Reuters.

Regina, care este căsătorită cu regele Harald al V-lea al Norvegiei, a suferit în luna ianuarie un episod cardiologic, motiv pentru care i-a fost implantat un stimulator cardiac.

Înainte de spitalizare, Regina Sonja a fost transportată de urgență din cabana regală din Sikkilsdalen, situată în centrul Norvegiei, unde cuplul monarhic își petrecea vacanța de Paște. Detaliile au fost furnizate într-un comunicat oficial al Palatului Regal.

Problemele de sănătate ale regelui

Regele în vârstă de 87 de ani a fost spitalizat la începutul anului trecut ca urmare a unei infecții, în timp ce se afla în vacanță în Malaezia, iar la scurt timp a fost transferat în Norvegia pentru continuarea tratamentului, scrie Agerpres.

În ciuda vârstei înaintate și a problemelor de sănătate, Regele Harald al Norvegiei exclude abdicarea. Într-o declarație făcută la începutul anului trecut, imediat după ce Regina Danemarcei a abdicat în favoarea fiului său, monarhul nordic a ținut să sublinieze că jurământul său este pe viață.

”Mențin ceea ce am susținut întotdeauna, și anume că am depus un jurământ în Storting (parlamentul unicameral al Norvegiei) și că acesta este pe viață”, a declarat Harald, cel mai vârstnic suveran al Europei, citat de presa norvegiană. Citește toată știrea aici!

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News


Copyright 2025 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate. DCNews Proiect 81431.

Comandă acum o campanie publicitară pe acest site: [email protected]
pixel