RB Leipzig - Bayern Munchen, rezultat final

Echipa de fotbal RB Leipzig a revenit pe primul loc în Bundesliga, după 1-1 acasă cu campioana en titre Bayern Munchen, sâmbătă, într-un meci din etapa a 4-a.

Bayern a fost mai bună în prima repriză, în care au avut posesie de peste 75%, comentează Reuters. Bavarezii au înscris în minutul 3 prin Robert Lewandowski. Emil Forsberg a restabilit egalitatea în minutul 45+3 din penalty. Gazdele au dominat actul secund, dar nu au reuşit să-şi aproprie victoria.

Leipzig este din nou lider, după ce a fost detronată pentru scurt timp de Borussia Dortmund.

Rezultate Germania

vineri:
Fortuna Dusseldorf - Wolfsburg 1-1
Au marcat: Giesselmann (16), respectiv Weghorst (29)

sâmbătă
Augsburg - Eintracht Frankfurt 2-1
Au marcat: Richer (35), Niederlechner (43), respectiv Goncalo Paciencia (73)

Borussia Dortmund - Bayer Leverkusen 4-0
Au marcat: Alcacer (28), Marco Reus (51, 90), Guerreiro (83)

FC Koln - Borussia Monchengladbach 0-1
A marcat: Plea (14)

Mainz - Hertha Berlin 2-1
Au marcat: Quaison (40), St. Juste (88), respectiv Grujic (83)

Union Berlin - Werder Bremen 1-2
Au marcat: Andersson (14 - pen), respectiv Klaassen (5 - pen), Fullkrug (55)
Penalty ratat: Klaassen (55)
Cartonaşe roşii: Subotic (Union, 89), Şahin (Werder, 90+1)

RB Leipzig - Bayern Munchen 1-1
Au marcat: Forsberg (45+3, pen), respectiv Lewandowski (3)

Duminică au loc meciurile Hoffenheim - Freiburg şi Paderborn - Schalke.

Leipzig are 10 puncte şi este urmată de Dortmund, 9 puncte, Bayern, 8 p, Wolfsburg, 8 p, Monchengladbach, 7 p, Leverkusen, 7 p etc. Mainz, echipa lui Alexandru Maxim, are 3 puncte şi este pe locul 16.