PSG – Bayern Liga Campionilor. Rezultat final

Paris Saint-Germain - Bayern Munchen, finala Ligii Campionilor, a fost un meci de uzură. Echipa care a fost mai pragmatică, mai atentă a câștigat.

Finala Ligii Campionilor a fost atipică anul acesta. Pe un stadion gol s-au întâlnit cele mai bune echipe ale momentului din Europa. A fost un meci de uzură, cu multe fragmentări ale jocului, dar nu au fost faulturi foarte dure. Cum întotdeauna ocaziile se răzbună, Bayern a reușit să înscrie în minutul 60. După aceea a fost un joc de care pe care. Fazele s-au succedat dintr-o parte în altă foarte rapid. Cu 3 minute înainte de final, Mbappe ratează incredibil din 3 metri pecetluind astfel scorul final.

Scor final 1-0

Minutul 60 înscrie cu o lovitură de cap, în urma unei centrări pe 6 metri Kingsley Coman

Gooolll Bayern

S-a reluat partida

La pauză scorul este în continuare 0-0

Minutul 23 Di Maria trage din 6 metri peste poartă

Suntem în minutul 21 și scorul este în continuare 0-0. Neymar și Mbappe au avut două ocazii de a înscrie. Lewandowski a șutat de la 25 de metri în bară.

A început partida

Partida se dispută la Lisabona, pe "Estadio da Luz", fără spectatori, iar brigada de arbitri va conține și un român. Ovidiu Hațegan este al patrulea oficial, în timp ce la centru va fi italianul Daniele Orsato, ajutat de asistenții Lorenzo Manganelli și Alessandro Giallatini.

Paris Saint-Germain a ajuns în finală după ce a câștigat o grupă din care au mai făcut parte Real Madrid, Club Brugge și Galatasaray, în fazele eliminatorii învingându-le pe Borussia Dortmund (3-2, la general), Atalanta (2-1) și RB Leipzig (3-0).

Bayern a arătat o forță și mai mare în plan ofensiv. Campioana din Bundesliga a câștigat toate meciurile din grupa cu Tottenham, Olympiacos și Steaua Roșie, iar ulterior le-a eliminat pe Chelsea (7-1, la general), Barcelona (8-2) și Lyon (3-0).

Echipele de start

PSG: 1. Keylor Navas - 4. Thilo Kehrer, 2. Thiago Silva (căpitan), 3. Presnel Kimpembe, 14. Juan Bernat - 5. Marquinhos, 8. Leandro Daniel Paredes, 21. Ander Herrera - 7. Kylian Mbappe, 10. Neymar, 11. Angel Di Maria. Antrenor: Thomas Tuchel.

Rezerve: 16. Sergio Rico, 30. Marcin Bulka - 6. Marco Verratti, 17. Eric Maxim Choupo-Moting, 18. Mauro Icardi, 19. Pablo Sarabia, 20. Layvin Kurzawa, 22. Abdou Diallo, 23. Julian Draxler, 25. Mitchel Bakker, 27. Idrissa Gana Gueye, 31. Colin Dagba.

Bayern: 1. Manuel Neuer (căpitan) - 32. Joshua Kimmich, 17. Jerome Boateng, 27. David Alaba, 19. Alphonso Davies - 6. Thiago Alcantara, 18. Leon Goretzka - 25. Thomas Muller, 22. Serge Gnabry, 29. Kingsley Coman - 9. Robert Lewandowski. Antrenor: Hans-Dieter Flick.

Rezerve: 26. Sven Ulreich, 39. Ron-Thorben Hoffmann - 2. Alvaro Odriozola, 4. Niklas Suele, 5. Benjamin Pavard, 8. Javier Martinez, 10. Philippe Coutinho, 11. Michael Cuisance, 14. Ivan Perisic, 21. Lucas Hernandez, 24. Corentin Tolisso, 35. Joshua Zirkzee.