VIDEO rezumat: Scor neverosimil în Lille - PSG. Parizienii, în fața celui de-al optulea titlu în Franța

Capul de afiș al etapei a 32-a în campionatul Franței a fost partida Lille - PSG, încheiată cu un scor neașteptat de mare.

Paris Saint-Germain, care a evoluat mai bine de o repriză în inferioritate numerică, a fost surclasată de Lille cu scorul de 5-1, duminică, într-un meci din etapa a 32-a a campionatului de fotbal al Franţei.

PSG a ratat o nouă şansă de a sărbători cel de-al optulea titlu de campioană a Franţei, pe care şi-l poate asigura miercuri, la Nantes.

Echipa antrenată de Thomas Tuchel a jucat din min. 36 fără Juan Bernat, parizienii rămânând în primele 25 de minute şi fără fundaşii Thiago Silva şi Thomas Meunier, ambii accidentaţi.

Thomas Meunier (7, autogol), Nicolas Pepe (52), Jonathan Bamba (65), Gabriel (72), José Fonte (84) au marcat golurile echipei gazdă, în timp ce Bernat (11) a punctat pentru PSG.

A fost doar a doua înfrângere din aceste campionat pentru PSG, care va disputa pe 27 aprilie finala Cupei Franţei, cu Rennes.

VIDEO

Rezultatele etapei a 32-a din Ligue 1

Vineri
Dijon - Amiens 0-0

Nantes - Lyon 2-1
Au marcat: Coulibaly (11), Limbombe (83), respectiv Terrier (41).

Sâmbătă
Olympique Marseille - Nîmes 2-1
Au marcat: Valere Germain (72), Luiz Gustavo (73), respectiv Savanier (82 - penalty).

Strasbourg - Guingamp 3-3
Au marcat: Ajorque (39, 73), Prcic (69), respectiv Marcus Thuram (37), Deaux (63), Sorbon (87).

Caen - Angers 0-1
A marcat: Reine-Adelaide (61).

Monaco - Reims 0-0

Duminică
Montpellier - Toulouse 2-1
Au marcat: Skhiri (54), Souleymane Camara (77), respectiv Kalidou Sidibe (67).

Rennes - Nice 0-0

Saint-Etienne - Bordeaux 3-0
Au marcat: Khazri (56 - penalty), Debuchy (74, 90).

Lille - PSG 5-1
Au marcat: Meunier (7, autogol), Pepe (52), Bamba (65), Gabriel Dos Santos (72), José Fonte (84), respectiv Bernat (11).

În clasament, pe primul loc se află PSG, cu 81 puncte (31 jocuri), urmată de Lille, 64 puncte, Lyon, 56 puncte, Saint-Etienne, 53 puncte, Marseille, 51 puncte, etc. FC Nantes, echipă la care joacă portarul român Ciprian Tătăruşanu, ocupă locul 15, cu 34 puncte (31 j).