Producătorii auto europeni scapă de amenzi uriașe. UE a prelungit termenul pentru atingerea țintelor de emisii CO₂

Foto: Agerpres
Foto: Agerpres

Comisia Europeană a cedat presiunilor producătorilor auto europeni și a decis să le ofere acestora un termen de trei ani în loc de un an pentru a respecta limitele impuse emisiilor de CO2 automobilelor începând cu 2025, relatează Reuters.

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a anunțat într-o conferință de presă că executivul european va propune luna aceasta respectiva perioadă de conformare de trei ani.

"Obiectivele rămân aceleași. Producătorii trebuie să le respecte, dar oferim mai mult spațiu de manevră industriei", a declarat von der Leyen, subliniind că propunerea trebuie să fie aprobată atât de guvernele statelor-membre, cât și de Parlamentul European.

Respectarea acestor obiective presupune vânzarea unui număr mai mare de vehicule electrice, un segment în care producătorii auto europeni sunt în urma competitorilor din China și SUA.

Anunțul a avut un impact pozitiv asupra pieței bursiere, acțiunile Volkswagen, BMW și Mercedes-Benz crescând imediat după declarațiile Ursulei von der Leyen.

Conform unor surse din industrie, citate de Reuters, conformitatea cu noile norme se va baza pe o medie a emisiilor înregistrate între 2025 și 2027, ceea ce va permite producătorilor să evite amenzi care, potrivit estimărilor industriei, ar putea ajunge la 15 miliarde de euro (15,7 miliarde de dolari) dacă obiectivele nu sunt atinse în 2025.

Executivul UE intenționează să publice miercuri un plan de acțiune pentru industria auto, menit să sprijine producătorii europeni în procesul de electrificare a flotelor lor și să le permită să concureze cu rivali mai avansați precum Tesla și producătorii chinezi.

Citește și: Cum caracterizează climatologul-şef de la NASA obiectivul de a menţine încălzirea globală sub 2°C 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

Cele mai noi știri
Cele mai citite știri

Copyright 2025 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate. DCNews Proiect 81431.

Comandă acum o campanie publicitară pe acest site: [email protected]


cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel