Cele mai citite

Preot, amendat cu 300 lei pentru că a organizat o slujbă cu 40 de participanți

Autor: Dan Carp
biserica_51118700

Un preot din localitatea timișeană Bethausen a primit o amendă de 300 de lei, pentru că a organizat, duminică, în biserică, o slujbă cu 40 de persoane.

Poliţiştii din Timiș s-au sesizat din oficiu după ce au aflat că la biserica din localitatea Bethausen are loc o slujbă religioasă la care participă aproximativ 40 de persoane.

„Din verificările efectuate s-a constatat că organizatorul slujbei este un bărbat în vârstă de 39 de ani", anunță Poliția Timiș.

Credincioși prezenți la slijbă au fost informați că sunt obligaţi să respecte Ordonanței Militară cu privire la adunările publice şi li s-a cerut să iasă imediat din biserică, iar organizatorul a primit o sancțiune.

Surse locale spun că amenda e de 300 de lei, iar cel amendat este preotul, relatează Mediafax.

[citeste si]

Fiți la curent cu ultimele noutăți.

Urmăriți DCNews și pe Google News

Adaugă comentariu

0 caractere :: Număr maxim de caractere 1000

* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate

Citește mai multe din Stiri
Citește mai multe din Stiri
x close