€ 5.0919
|
$ 4.3707
|
Curs valutar: € 5.0919
|
$ 4.3707
 

Cât a cheltuit o româncă din America pe cumpărături de bază? Nota de plată a stârnit multe reacții

cumparaturi-sua_93055000 Foto: TikTok
 

O româncă stabilită în Statele Unite a dezvăluit cât a plătit pentru cumpărăturile săptămânale în două supermarketuri diferite. 

Pentru produse de bază, legume, lactate, carne și câteva articole de igienă, aceasta a cheltuit în total 190,43 dolari. Prețurile ridicate i-au atras atenția, iar diferențele dintre cele două magazine au fost semnificative.

Primul supermarket: Alimente 

Românca a început cumpărăturile într-un supermarket mai cunoscut, unde a beneficiat de unele reduceri datorită cardului de fidelitate, dar chiar și așa nota de plată a fost una considerabilă.

Printre alimentele cumpărate s-au numărat:

- Două pungi cu varză de Bruxelles – 5 dolari

- Un ananas (redus de la 3 la 2 dolari)

- Trei bucăți de varză Bok Choy – 3 dolari

- Doi castraveți la promoția „cumperi unul, primești unul gratis” – 4 dolari

- O pungă de roșii – 4 dolari

- O pungă de ardei roșii – 7 dolari

- Două cutii de roșii cherry la promoție – 4,50 dolari

- O pungă de cireșe – 6 dolari

- O bucată de brânză Brie – 9 dolari

- Două bucăți de carne de vită (aproape 1 kg) – 38 dolari

- Două cutii de supă de pui – 5 dolari

- O pungă cu mix de fasole și linte – 6,29 dolari

- Patru pungi de ramen – 2,49 dolari

- Un bax cu 40 de sticle de apă – 5,39 dolari

- Un sos de soia – 6 dolari

- O cutie de cremă de brânză – 5 dolari

- Patru pungi de cașcaval ras la promoție – 3,49 dolari

- O cutie de brânză ricotta – 5 dolari

- Un gel de duș – 8 dolari

- O pungă de pufuleți – 6 dolari

- Două bucăți de aluat pentru cornuri la promoție – 5 dolari

- Două cutii cu patru iaurturi fiecare – 8 dolari

După această primă sesiune de cumpărături, românca a plătit 158,71 dolari, însă și-a dat seama că ar putea găsi unele produse mai ieftin în altă parte.

Al doilea supermarket: Produse esențiale

Pentru a economisi, românca a mai mers la un alt supermarket, cunoscut pentru prețurile sale mai accesibile. Aici a cumpărat câteva produse de bază, printre care:

- O varză – 0,89 dolari

- O ceapă roșie – 1,19 dolari

- Două cutii de orez expandat – 6 dolari (3 dolari bucata)

- O cutie cu patru iaurturi – 1 dolar

- O cutie de alune – 3 dolari

- O sticlă de lapte – 5 dolari

- Un bidon de detergent de rufe – 14 dolari

La acest magazin, totalul cumpărăturilor a fost de 36,18 dolari, ceea ce a dus costul total al alimentelor și produselor esențiale pentru o săptămână la 190,43 dolari.

Reacțiile românilor: „Și cine zicea că în România nu se trăiește ca în America?”

Postarea despre prețurile cumpărăturilor din SUA a stârnit numeroase reacții din partea românilor, care au comparat costurile din America cu cele din România. Experiența româncei nu este una singulară, deoarece mulți rezidenți din SUA se confruntă cu prețuri ridicate la alimente, mai ales în supermarketurile de renume. 

„Am fost la Lidl ieri, am dat 800 de lei și frigiderul meu tot gol este, tu ai adunat multe produse de banii ăia”, a scris cineva.

„Și cine zicea că în România nu se trăiește ca în America?”, a comentat ironic un alt utilizator, sugerând că și în România costurile pentru alimente au devenit la fel de ridicate ca în SUA.

„În SUA s-au scumpit toate în ultimul timp”, a mai adăugat cineva, confirmând că prețurile din Statele Unite au crescut semnificativ în ultimii ani.

@antoniacr07 Am cumpărat și carne????… #cumparaturi #eating ♬ sonido original - SONIDOS LARGOS

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

Comentarii

Pentru a vedea sau a publica comentarii, te rugăm să te autentifici în Facebook.
 
 
 
 
 
x close