Universitatea Craiova, tot mai departe de titlu. Oltenii s-au împiedicat de Viitorul

CS Universitatea Craiova, învinsă de Zaria Lugansk cu 1-0, în turul al treilea preliminar al Europa Conference League

Universitatea Craiova a primit vizita Viitorului Constanța.

Universitatea Craiova avea nevoie de victorie pentru a ajunge la patru puncte de liderul FCSB. Echipa lui Corneliu Papură a început partida în ofensivă și a ratat multe ocazii în prima repriză, informează Prosport. A marcat și un gol după ce Paul Papp a înscris cu călcâiul din centrarea lui Dan Nistor. A fost prima reușită în tricoul formației oltene.

Viitorul a egalat prin Artean care a reușit și el o execuție frumoasă și a egalat în minutul 48, după ce a trimis mingea spectaculos, cu capul. Partida s-a terminat 1-1.

Universitatea Craiova ocupă locul trei cu 35 de puncte, la 6 puncte de FCSB. Echipa din Bănie nu a câștigat de 5 meciuri și obținut 4 egaluri consecutive. Viitorul ocupă locul 7 cu 23 de puncte.