Donald Trump a amenințat cu taxe vamale de 200% pe vin și alte băuturi alcoolice din UE, dacă blocul nu renunță la taxele anunțate pentru whisky.
Preşedintele american Donald Trump a ameninţat joi că va impune taxe vamale de 200% asupra vinului şi altor băuturi alcoolice importate în SUA din ţările UE, dacă blocul comunitar nu renunţă la taxele vamale pe care a anunţat că le va percepe pentru whisky, relatează Reuters.
Comisia Europeană a anunţat miercuri că UE va impune taxe vamale asupra unor importuri americane în valoare de 26 de miliarde de euro începând din aprilie, ca represalii după ce Statele Unite au instituit taxe vamale generale asupra importurilor de oţel şi aluminiu.
Pe o lungă listă cu produse americane ce urmează să fie astfel taxate de UE se regăseşte şi whisky-ul.
'Uniunea Europeană, una dintre cele mai ostile şi abuzive autorităţi fiscale şi tarifare din lume, care a fost creată doar cu scopul de a profita de pe urma SUA, tocmai a pus o taxă vamală urâtă de 50% pe whisky', a scris preşedintele american pe reţeaua de socializare Truth Social.
'Dacă această taxă nu este eliminată imediat, SUA vor pune curând o taxă vamală de 200% pe toate vinurile, şampaniile şi băuturile alcoolice venite din Franţa şi alte ţări reprezentate în UE. Asta va fi minunat pentru afacerile cu vin şi şampanie din SUA', a indicat liderul de la Casa Albă în acelaşi mesaj.
'Vom câştiga această bătălie financiară cu UE', a promis el miercuri. UE caută 'să atace întreprinderile americane, ceea ce nu este corect', iar în acelaşi timp 'nu cumpără maşinile noastre', a adăugat Trump.
'Nu sunt mulţumit de această bătălie financiară dusă de UE', a mai spus preşedintele american.
Prin decizia acestuia, în SUA sunt în vigoare de miercuri taxe vamale de 25% asupra tuturor importurile de oţel şi aluminiu, indiferent de ţara de provenienţă, Trump declanşând astfel un război comercial global, în care UE şi Canada au recurs la măsuri de retorsiune.
Totuşi, executivul comunitar a transmis că rămâne deschis la negocieri cu Washingtonul şi a susţinut că astfel de măsuri comerciale protecţioniste nu sunt în interesul nimănui, potrivit Agerpres.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News