€ 5.0978
|
$ 4.4169
|
Curs valutar: € 5.0978
|
$ 4.4169
 

SUA, alertă de călătorie în Europa. De Ce se tem americanii
Autor: Diana Popescu

donald_trump_dcnews_62094100

SUA a emis luni o alertă de călătorie privind Europa, din cauza pericolului continuu de atentate teroriste pe întreg continentul, transmite Reuters.

Cetățenilor SUA li se reamintesc incidentele recente din Franța, Rusia, Suedia și Regatul Unit, iar Departamentul de Stat afirmă că Statul Islamic și Al-Qaida "au capacitatea de a planifica și executa atacuri teroriste în Europa.

Printre țintele posibile sunt mallurile, sediile guvernamentale, hotelurile, cluburile, restaurantele, lăcașele de cult, parcurile și aeroporturile.

Un oficial din cadrul diplomației americane a precizat că alerta nu a fost determinată de o anumită amenințare, ci de existența unui risc permanent de atentate, în special înaintea perioadei de concedii din vară.

Alerta emisă luni este valabilă până la 1 septembrie.

Precedentul avertisment similar de la Washington a expirat în februarie, potrivit Agerpres.

[citeste si]

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

Adaugă comentariu

0 caractere :: Număr maxim de caractere 1000

* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate

 
 
SONDAJ DE OPINIE
Închide
Paștele Catolic ar trebui să fie în aceeași zi cu Paștele Ortodox?
Da
Nu
Trimite răspunsul
x close