Sferturile Ligii Campionilor. Benfica - Liverpool / Manchester City - Atletico Madrid, rezultate - Vezi golurile

Fotografie creată de Dom Le Roy, de la Pexels

Manchester City, finalista din sezonul trecut, a învins-o pe Atletico Madrid cu scorul de 1-0 (0-0), marţi seara, pe Etihad Stadium, într-o partidă din prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

Liverpool a făcut un pas mare spre semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o cu 3-1 (2-0) pe Benfica, marţi seara, la Lisabona, într-un meci din prima manşă a sferturilor de finală.

După o primă repriză fără niciun şut pe spaţiul ambelor porţi, diferenţa fost făcută de golul marcate de belgianul Kevin De Bruyne (70), cu un şut din unghi. Phil Foden a furnizat o pasă genială, la doar câteva zeci de secunde de la intrarea sa pe gazon. De Bruyne a marcat la meciul său cu numărul 50 în Champions League pentru City, având în total 76 de prezenţe.

Atletico nu a reuşit să îşi creeze nicio ocazie periculoasă, în ciuda schimbărilor ofensive făcute de Simeone după o oră de joc. Savic a fost unul dintre stâlpii apărării madrilene, blocând şuturile lui Guendogan (47) şi De Bruyne (80), portarul sloven Jan Oblak a apărat şutul trimis de belgianul De Bruyne din lovitură liberă (55), iar Laporte a trimis peste poartă cu capul în urma unui corner (64). Arbitrul român Istvan Kovacs s-a achitat bine de misiune, în ciuda unui final destul de tensionat, în care a fost nevoit să arate patru cartonaşe galbene. Manşa secundă se va juca pe 13 aprilie, la Madrid.

VIDEO

Pe Etihad Stadium au evoluat echipele:

Manchester City: Ederson Moraes - Joao Cancelo, John Stones, Aymeric Laporte, Nathan Ake - Kevin De Bruyne, Rodri, Ilkay Gundogan (Jack Grealish, 68) - Riyad Mahrez (Phil Foden, 69), Raheem Sterling (Gabriel Jesus, 68), Bernardo Silva. Antrenor: Pep Guardiola.

Atletico: Jan Oblak - Stefan Savic, Felipe, Reinildo - Sime Vrsaljko, Marcos Llorente (Matheus Cunha, 60), Koke (Rodrigo De Paul, 60), Geoffrey Kondogbia, Renan Lodi - Antoine Griezmann (Angel Correa, 60), Joao Felix (Thomas Lemar, 81). Antrenor: Diego Simeone. Arbitru: Istvan Kovacs; arbitri asistenţi: Vasile Florin Marinescu, Ovidiu Artene (toţi din România); al patrulea oficial: Marco Di Bello (Italia) Arbitru video: Paolo Valeri; arbitru asistent video: Massimiliano Irrati (ambii din Italia).

Liverpool, cu un pas în semifinalele Ligii Campionilor, după 3-1 cu Benfica, la Lisabona

Liverpool a făcut un pas mare spre semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o cu 3-1 (2-0) pe Benfica, marţi seara, la Lisabona, într-un meci din prima manşă a sferturilor de finală. Cormoranii s-au impus prin golurile marcate de Ibrahima Konate (17), Sadio Mane (34) şi Luis Diaz (87), golul de onoare al vulturilor fiind reuşit de uruguayanul Darwin Nunez (49). Liverpool a dominat categoric prima repriză şi a mai ratat ocazii prin Salah (9) şi Luis Diaz (39). Cea mai importantă oportunitate a gazdelor a fost ratată de Otamendi (33) la un corner.

VIDEO

Benfica a revenit după pauză şi a dat o replică peste aşteptări, reducând din diferenţă, iar apoi a trecut pe lângă egalare prin Everton (60), dar portarul brazilian Alisson s-a opus. Columbianul Diaz (ex-Porto) a parafat victoria oaspeţilor, care putea fi şi mai clară, însă portarul Vlachodimos (90+7) l-a blocat in extremis pe Diogo Jota, scăpat pe contraatac. Konate, care a debutat în Champions League în 2019, la Benfica, a marcat primul său gol în Liga Campionilor, dar şi primul său gol pentru Liverpool.

Liverpool a confirmat pe Da Luz perioada bună prin care trece, cu 17 victorii în ultimele 18 meciuri în toate competiţiile. Liverpool s-a impus în ultimele opt meciuri jucate în deplasare, indiferent de competiţie, iar în şase dintre acestea nu a primit gol. Liverpool a câştigat şapte din ultimele opt meciuri în Champions League contra echipelor portugheze, şapte dintre disputate contra lui Porto. Benfica nu a câştigat în ultimele nouă meciuri din Champions League contra echipelor engleze (două egaluri, şapte eşecuri), ultimul succes datând din martie 2006, victorie în deplasare cu Liverpool (2-0). Manşa secundă se va juca pe 13 aprilie.

În faţa a 59.657 spectatori au evoluat echipele:

Benfica: Odisseas Vlachodimos - Gilberto Junior, Nicolas Otamendi, Jan Vertonghen, Alex Grimaldo - Rafa Silva, Adel Taarabt (Soualiho Meite, 70), Julian Weigl, Everton (Roman Iaremciuk, 82) - Goncalo Ramos (Joao Mario, 86) - Darwin Nunez. Antrenor: Nelson Verissimo.

Liverpool: Alisson Becker - Trent Alexander-Arnold (Joe Gomez, 89), Ibrahima Konate, Virgil van Dijk, Andrew Robertson - Naby Keita (James Milner, 89), Fabinho, Thiago Alcantara (Jordan Henderson, 61) - Mohamed Salah (Diogo Jota, 61), Sadio Mane (Roberto Firmino, 61), Luis Diaz. Antrenor: Juergen Klopp. Arbitru: Jesus Gil Manzano; arbitri asistenţi: Diego Barbero, Angel Nevado; arbitru de rezervă: Jose Maria Sanchez Arbitru video: Alejandro Hernandez; arbitru asistent video: Ricardo de Burgos (toţi din Spania), notează Agerpres.