Semnal pentru România. Ce a pățit Islanda cu Belgia, în Liga Naţiunilor

Selecţionata Islandei, viitoarea adversară a României în barajul pentru EURO 2020, a fost surclasată de Belgia cu scorul de 5-1, marţi seara, la Bruxelles, în Liga Naţiunilor la fotbal.

După 0-1 acasă cu Anglia, Islanda a deschis scorul în Belgia, prin Holmbert Aron Fridjonsson (11), dar nu a condus decât două minute, deoarece Axel Witsel (13) a egalat, iar patru minute mai târziu diavolii roşii au trecut în avantaj, prin golul lui Michy Batshuayi (17).

Gazdele au mai punctat de trei ori după pauză, prin Dries Mertens (50), Batshuayi (69) şi Jeremy Doku (80). Selecţionerul suedez al Islandei, Erik Hamren, a aliniat echipa: Oegmundur Kristinsson - Hjoertur Hermannsson, Holmar Oern Eyjolfsson, Jon Gudni Fjoluson, Ari Freyr Skulason - Arnor Sigurdsson (Mikael Anderson, 72), Andri Fannar Baldursson (Emil Hallfredsson, 53), Victor Palsson, Birkir Bjarnason - Albert Gudmundsson, Holmbert Aron Fridjonsson (Jon Dadi Boedvarsson, 70). România şi Islanda se vor înfrunta pe 8 octombrie, la Reykjavik, în semifinalele play-off-ului pentru EURO 2020. Belgia a reuşit marţi a 13-a sa victorie consecutivă.

Într-o reeditare a finalei Cupei Mondiale din 2018, Franţa a învins Croaţia cu 4-2, acelaşi scor înregistrat acum doi ani la Moscova. Acum pentru Les Bleus au înscris Griezmann, Livakovic (autogol), Upamecano şi Giroud, în timp ce golurile croaţilor au fost reuşite de Lovren şi Brekalo.

Meciul de pe Stade de France a fost arbitrat de o brigadă din România, cu Ovidiu Haţegan la centru. Deţinătoarea titlului în Liga Naţiunilor, Portugalia, a învins Suedia în deplasare cu 2-0, prin dubla lui Ronaldo. Campioana europeană en titre a jucat a doua repriză cu un om în plus, după ce suedezul Svensson a fost eliminat în finalul primei reprize. Ronaldo a ajuns la 101 goluri marcate pentru naţionala Portugaliei.

Rezultatele de marţi:

Liga A Grupa 2 Belgia - Islanda 5-1 Au marcat: Axel Witsel 13, Michy Batshuayi 17, 69, Dries Mertens 50, Jeremy Doku 80, respectiv Holmbert Aron Fridjonsson 11. Danemarca - Anglia 0-0.

Clasament: loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Belgia 2 2 0 0 7-1 6

2 Anglia 2 1 1 0 1-0 4

3 Danemarca 2 0 1 1 0-2 1

4 Islanda 2 0 0 2 1-6 0

Grupa a 3-a Franţa - Croaţia 4-2 Au marcat: Antoine Griezmann 43, Dominik Livakovic 45+2 (autogol), Dayot Upamecano 65, Olivier Giroud 77 - penalty, respectiv Dejan Lovren 17, Josip Brekalo 55. Suedia - Portugalia 0-2 A marcat: Cristiano Ronaldo 45+2, 72. Cartonaş roşu: Gustav Svensson (Suedia) 44.

1 Portugalia 2 2 0 0 6-1 6

2 Franţa 2 2 0 0 5-2 6

3 Suedia 2 0 0 2 0-3 0

4 Croaţia 2 0 0 2 3-8 0

Liga C Grupa 1 Cipru - Azerbaidjan 0-1 A marcat: Maksim Medvedev 29. Luxemburg - Muntenegru 0-1 A marcat: Fatos Beciraj 90+4 - penalty. Cartonaş roşu: Christopher Martins (Luxemburg) 84.

1 Muntenegru 2 2 0 0 3-0 6

2 Luxemburg 2 1 0 1 2-2 3

3 Azerbaidjan 2 1 0 1 2-2 3

4 Cipru 2 0 0 2 0-3 0

Grupa a 2-a Armenia - Estonia 2-0 Au marcat: Aleksandr Karapetian 43, Wbeymar Angulo Mosquera 65. Georgia - Macedonia de Nord 1-1 Au marcat: Tornike Okriaşvili 13 - penalty, respectiv Stefan Ristovski 33. Cartonaş roşu: Visar Musliu (Macedonia) 64.

1 Macedonia de Nord 2 1 1 0 3-2 4

2 Georgia 2 1 1 0 2-1 4

3 Armenia 2 1 0 1 3-2 3

4 Estonia 2 0 0 2 0-3 0

Liga D Grupa a 2-a San Marino - Liechtenstein 0-2 Au marcat: Nicolas Hasler 3 - penalty, Yanik Frick 14.

1 Liechtenstein 1 1 0 0 2-0 3

2 Gibraltar 1 1 0 0 1-0 3

3 San Marino 2 0 0 2 0-3 0

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte, notează Agerpres.