Urmărește emisiunea live

ROMÂNIA U21 - GERMANIA U21 REZULTAT. Iohannis: Vă așteptăm acasă!

Klaus Iohannis a reacționat după ce România U21 a fost eliminată, joi, în semifinalele Campionatului European de tineret.

”Un parcurs excepțional al echipei naționale de fotbal a României Under-21 la Campionatul European! Tricolori, ați făcut o țară întreagă mândră de voi! Vă așteptăm acasă!”, a fost mesajul lui Klaus Iohannis.

Nadiem Amiri a deschis scorul. Fotbalistul lui Hoffenheim a marcat în minutul 21. George Puşcaş a înscris pentru 1-1 în minutul 26. Atacantul lui Palermo a înscris dintr-o lovitură de la 11 metri, după un penalty obţinut de Ianis Hagi şi acordat de arbitru după consultarea VAR. Tot Puşcaş a marcat pentru 2-1, în minutul 43.

Gian-Luca Waldschmidt a marcat pentru 2-2 în minutul 52. Tot atacantul lui Freiburg făcut 3-2 pentru Germania, în minutul 90. Amiri a stabilit scorul final, 4-2.

Pentru tricoloriii U21 este cea mai bună performanță din istorie la un turneu final.