Roma o învinge pe Juventus, în Serie A. Formația lui Mourinho s-a impus cu 1-0

Echipa AS Roma a învins la limită pe teren propriu, cu scorul de 1-0, formaţia Juventus Torino, duminică seara, într-o partidă din etapa a 25-a a campionatului de fotbal al Italiei.

Elevii antrenorului Jose Mourinho au obţinut victoria graţie golului marcat de fundaşul Gianluca Mancini, în repriza secundă a jocului de pe Stadio Olimpico (53), cu un şut de la distanţă. Oaspeţii au încheiat meciul în zece, după eliminarea lui Moise Kean (90).

În urma acestui succes, AS Roma a urcat pe locul al patrulea în clasament, devansând-o la golaveraj pe AC Milan, învinsă sâmbătă de Fiorentina (1-2).

Juventus, care venea după patru victorii consecutive, ocupă poziţia a opta, la 12 puncte de locul al patrulea, ultimul care asigură participarea la viitoarea ediţie a Ligii Campionilor, torinezii fiind însă penalizaţi cu 15 puncte pentru fraudă în contabilitate, scrie Agerpres.

Rezultate:

Vineri
SSC Napoli - Lazio Roma 0-1
A marcat: Vecino (67).
Fundaşul Ştefan Radu a fost rezervă la Lazio.

Sâmbătă
Monza - Empoli 2-1
Au marcat: Ciurria (19), Izzo (67), respectiv Satriano (51).
Mijlocaşul Răzvan Marin a fost integralist la oaspeţi şi a primit un cartonaş galben în minutul 53.

Atalanta Bergamo - Udinese 0-0

Fiorentina - AC Milan 2-1
Au marcat: Nicolas Gonzalez (49 - penalty), Jovic (87), respectiv Theo Hernandez (90+5).