Real Madrid-Real Sociedad scor neașteptat. Rezultate în Spania

Real Madrid a fost învinsă pe teren propriu de Real Sociedad în campionatul Spaniei.

Deţinătoarea trofeului Ligii Campionilor, Real Madrid, a fost învinsă pe teren propriu, 2-0, de formaţia Real Sociedad, într-o partidă din cadrul etapei a 18-a a campionatului de fotbal al Spaniei, disputată duminică seara. Oaspeţii au deschis rapid scorul, în minutul 3, în urma unei lovituri de la 11 m transformate de Willian Jose, după un fault în careu al brazilianului Casemiro asupra lui Mikel Merino.

Rămaşi în 10 oameni din minutul 61, după eliminarea lui Lucas Vazquez, pentru cumul de cartonaşe galbene, madrilenii au mai încasat un gol în finalul jocului, marcat de Ruben Pardo (83). În urma acestui eşec, Real Madrid rămâne pe locul al cincilea în clasament, la zece puncte de liderul FC Barcelona, care s-a impus cu 2-1 pe terenul formaţiei Getafe graţie reuşitelor lui Messi (20) şi Luis Suarez (39).

Rezultate în campionatul Spaniei:

Vineri

Levante - Girona 2-2 Au marcat: Morales (58), Coke (86), respectiv Portu (31), Garcia Serrano (72).
Espanyol Barcelona - Leganes 1-0 A marcat: Iglesias (9).

Sâmbătă

Valladolid - Rayo Vallecano 0-1 A marcat: Medran (1)
Deportivo Alaves - CF Valencia 2-1 Au marcat: Borja (21), Pina (45+2), respectiv Parejo (14).
SD Huesca - Betis Sevilla 2-1 Au marcat: David Ferreiro (73), Rivera (79), respectiv Sanabria (55 - penalty).

Duminică

Eibar - Villarreal 0-0
FC Sevilla - Atletico Madrid 1-1 Au marcat: Ben Yedder (37), respectiv Griezmann (45).
Real Madrid - Real Sociedad 0-2 Au marcat: Willian Jose (3 - penalty), Ruben Pardo Gutierrez (83).
Getafe - FC Barcelona 1-2 Au marcat: Mata (43), respectiv Messi (20), Luis Suarez (39).

Luni se dispută ultimul meci al etapei, Celta Vigo - Athletic Bilbao.

În clasament conduce FC Barcelona, cu 40 puncte, urmată de Atletico Madrid, 35 puncte, FC Sevilla, 33 puncte, Alaves, 31 puncte, Real Madrid, 30 puncte, etc. Catalanii şi-au asigurat, prin victoria cu Getafe, titlul neoficial de campioni de toamnă.