Portugalia a câștigat prima cupă Nations League din istorie

Portugalia a câștigat, pentru prima dată în istoria UEFA, finala Nations League. Olanda a intrat în meci abia în repriza a doua când a trecut de câteva ori pe lângă deschiderea scorului. Cum ocaziile se răzbună, cea care a lovit a fost Portugalia, în urma unui contra-atac finalizat cu un șut din afara careului. Ulterior, Portugalia a stat la cutie așteptând să lovească pe contra-atac. Olanda a vrut dar nu aputut. S-a năpustit în atac dar fără nici un rezultat pe tabela de marcaj.

Update

Minutul 90+3 Portugalia a câștigat Nations League

Minutul 87  Fundașul Dumfries primește primul cartonaș galben al partidei

Minutul 82 De Yong trece pe lângă egalare. Lovitura cu capul trece pe lângă poartă

Minutul 79 Vine replica Potugaliei prin șutul lui Bruno de la 30 de metri. Portarul Olandei reține în doi timpi

Minutul 78 Fundașul De Roon trage puternic de la 25 de metri puțin peste

Minutl 74  De minute bune Olanda a trecut la conducerea jocului. Portugalia stă în tranșee așteptând momentul oportun pentru un contra-atac

Minutul 64  Olanda a trecut pe lângă egalare. Lovitura de la 11 metri a fost reținută de portarul Portugaliei

Minutul 59 GOOOOOLLLL Portugalia  Guedes înscrie cu un șut din afara careului, în urma unui contra-atac

Minutul 55 Contrar cursului jocului, Olanda a trecut milimetric pe lângă deschiderea scorului

Minutul 53  După câteva minute de dominare din partea Olandei, Portugalia își arată iar colții. O minge bâlbâită în careul Olandei era să ducă și la deschiderea scorului

Minutul 46 A început repriza a doua. Olanda a ieșit mai motivată de la cabine

Minutul 45  Pauză 0-0

Minutul 43.  Olanda obține primul corner

Minutul 40  Ronaldo trage din afara careului dar portarul Olandei reține

Minutul 38 Portugalia trece iar pe lângă deschiderea scorului. Un șut bombă de la 25 de metri trece razant peste transversală

Minutul 35 Portugalia stă în presing în apropierea careului olandez. De minute bune Olanda nu a trecut de jumătatea terenului

Minutul 28 Numărul de ocazii spune totul până acum. Protugalia a avut 5 ocazi de a înscrie... Olanda zero

Minutul 20 Olanda este în corzi. Fragmentează jocul ori de câte ori are ocazia

Minutul 11 Aduce și prima ocazie de gol clară pentru Portugalia dar portarul Olandei reține fără probleme.

În primele 10 minute Portugalia a stat mai mult în terenul adver. În minutul 3 a solicitat o lovitură de la 11 metri. Arbitrul nu a dat nimic. Nici cartonaș galben pentru simulare dar nici nu a cerut VAR. Aum Portugalia a redus motoarele.

Gazdele au şansa unui nou trofeu internaţional, la doar 3 ani de la triumful de la Campionatul European. De cealalată parte, Olanda are șansa de a spăla au parcurs de trei ani fără succes pentru ceea ce a fost cândva Portocala Mecanică.

Portugalia a ajuns în finală en fanfare. Au câştigat o grupă în care le-au înfruntat pe Italia şi Polonia, fără înfrângere, deşi nu l-au avut la dispoziţie pe Cristiano Ronaldo. Ei bine, apariția acestuia pe teren s-a simțit în meciul cu Elveția când starul de la Juventus a înscris trei goluri spectaculoase. Scor final Portugalia-Elveția 3-1.

De cealaltă parte, Olanda a revenit în elita fotbalului după ce a trecut, în faza grupelor, pe ultimele două campioane mondiale, Germania şi Franţa. Joi seară, a fost rândul Angliei să cedeze în faţa noii generaţii de excepţie a batavilor. A fost 3-1 pentru echipa lui Ronald Koeman, după prelungiri şi după ce englezii au condus.

Portugalia are de partea ei şi tradiţia favorabilă a duelurilor directe cu Olanda. Portugalia a pierdut doar două din cele 13 întâlniri cu adversara de duminică (7 victorii şi 4 egaluri). În ultima partidă, Olandezii s-au impus însă categoric. Un sec 3-0 într-un amical în martie 2018, la Geneva.

Vezi și: Un boxer a ajuns în comă la spital după ce a fost făcut KO de adversar