Ploaie de goluri în derby-ul Clujului, Universitatea - CFR. Cum arată clasamentul după etapa a 6-a / Video

CFR Cluj a învins-o pe Universitatea Cluj cu scorul de 4-3 (1-2), luni seara, pe Cluj Arena, în ultimul meci din etapa a 6-a a Superligii de fotbal.

Şepcile roşii au început foarte bine jocul şi au condus cu 2-0, prin dubla lui Ianis Stoica (10, 39), din pasele lui Dorinel Oancea, respectiv Alex Chipciu. CFR a redus din diferenţă în finalul primei reprize, prin nigerianul Philip Otele (45+3).

Formaţia antrenată de Andrea Mandorlini a controlat jocul după pauză şi a mai înscris de două ori, prin congolezul Durel Avounou (56), după ce mingea a lovit ambele bare la şutul lui Otele, şi prin albanezul Arlind Ajeti (69), care a scăpat din marcajul lui Ioan Filip şi a marcat cu capul în urma unui corner.

U a găsit resurse să egaleze, prin Dan Nistor (78 - penalty), după ce Ianis Stoica a fost faultat în careu de Ante Kresic. CFR Cluj a marcat golul victoriei prin spaniolul Jefte Betancor (82), cu un şut din marginea careului, după o pasă de la Avounou. Portarul oaspeţilor, Răzvan Sava, a avut mai multe intervenţii remarcabile în acest meci, la şuturile lui Ovidiu Bic (5), Bogdan Vătăjelu (37), lovitura de cap a lui Ianis Stoica (66).

VIDEO

Dragoş Tescan a ratat şi el o mare ocazie de gol (90), şutând pe lângă poartă din poziţie foarte bună. Repriza secundă a fost prelungită cu mai bine de 13 minute. Aceasta a fost a 33-a confruntare directă în principala competiţie internă dintre cele două echipe, palmaresul fiind de 17 succese ale oaspeţilor din această rundă, 5 victorii ale 'sepcilor roşii' şi 11 remize, notează Agerpres.

Cu Universitatea gazdă, bilanţul este de 17 jocuri, 2 victorii ale Universităţii, 7 remize şi 8 victorii CFR Cluj. FC Universitatea Cluj - FC CFR 1907 Cluj 3-4 (2-1), Cluj Arena - Cluj-Napoca Au marcat: Ianis Stoica (10, 39), Dan Nistor (78 - penalty), respectiv Philip Otele (45+3), Durel Avounou (56), Arlind Ajeti (69), Jefte Betancor (82).

Arbitru: Sebastian Colţescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Mircea Orbuleţ (Bucureşti), Adrian Popescu (Craiova); al patrulea oficial: George Cătălin Găman (Craiova) Arbitru video: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti); arbitru asistent video: Andrei Constantinescu (Bucureşti) Observatori: Octavian Şovre (Satu Mare) - CCA, Marian Ivan (Braşov) - LPF.

16 Politehnica Iaşi 6 1 0 5 6-13 3

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte