Petrolul Ploieşti s-a calificat în optimile Cupei României

Petrolul
Petrolul

Echipa de ligă secundă Petrolul Ploieşti s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României la fotbal.

Calificarea vine după ce a învins formaţia de liga a treia Ceahlăul Piatra Neamţ cu scorul de 2-1 (0-1), sâmbătă seara, într-un meci din şaisprezecimile de finală, scrie Agerpres.

Ceahlăul, aflată pe locul 6 în Seria I din Liga a III-a, a început curajos şi a deschis scorul prin Andrei Curpăn (15), intrând la pauză în avantaj. Petrolul, ocupanta poziţiei a 10-a în liga secundă, a egalat în repriza secundă prin Vasile Buhăescu (57), iar căpitanul său spaniol Pol Roige a marcat golul victoriei (77).

Petrolul este a cincea echipă de ligă secundă calificată în optimile Cupei, după Turris Turnu Măgurele, Dunărea Călăraşi, Farul Constanţa şi ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu. S-au mai calificat patru formaţii de prim eşalon, Chindia Târgovişte, Universitatea Craiova, FC Botoşani şi FCSB, după ce Gloria Buzău a anunţat ca nu va putea juca meciul de luni din cauza COVID-19.